Kolejne wzrosty cen jabłek przemysłowych. Jak wpłyną na handel jesienią?

jabłka przemysłowe

Coraz wyższe ceny jabłek przemysłowych bez wątpienia wpłyną na handel jabłkami deserowymi w nowym sezonie. Jabłka na soki osiągają kolejny poziom cen.

Suchy przemysł i przerywka – aktualne ceny, 01.07.2024

Jabłka przemysłowe zyskują kolejne 10 groszy. Chodzi o „stare jabłka” na soki NFC. W sieci spotkamy się z ogłoszeniami zakupu Szampiona czy Idareda po 1,20 – 1,30 zł/kg netto (1,28 – 1,39 zł/kg brutto). „Nowe jabłka”, czyli symboliczne ilości letnich odmian oraz owoce z ręcznej korekty kupowane są po 1,00 – 1,10 zł/kg netto (1,07 – 1,17 zł/kg brutto).

Obok niższego plonowania również ceny jabłek przemysłowych będą istotnym czynnikiem napędzającym ceny jabłek deserowych. Jakie mogą być maksymalne stawki za „przemysł” późną jesienią? W branży mówi się, że poziom 1,50 zł/kg jest jak najbardziej osiągalny. Być może stawki będą jeszcze wyższe.

Jaka będzie jesień?

Załóżmy w tym miejscu, że faktycznie w październiku i listopadzie jabłka przemysłowe będą skupowane po 1,50 zł/kg. Wówczas żadna grupa producencka i żaden eksporter nie będą w stanie kupić jabłek deserowych poniżej 2,00 zł za każdy kilogram w skrzyni. Mówimy tu o odmianach, na które zazwyczaj popyt jest niższy.

Przy takim scenariuszu na rynku hurtowym nie powinniśmy widzieć drobnych jabłek niższej jakości poniżej 30 zł za 15-sto kilogramową skrzynkę. Fakt, że sezon 2024/25 będzie sezonem producenta potwierdzają oferty współpracy i kontraktowania jabłek odmiany Gala. Setki tego typu e-maili i listów otrzymują dziś sadownicy w całej Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here