Kolejny apel o wstrzymanie się ze sprzedażą jabłek przemysłowych

cena minimalna jabłek

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje o wstrzymanie dostaw jabłek przemysłowych na skupy. Wobec ostatnich nieuzasadnionych obniżek cen sadownicy podejrzewają, że jest to zmowa cenowa i przetwórnie rekompensują sobie wzrost swoich kosztów, kosztem producentów jabłek i dalej osiągają wysokie zyski. Poniżej treść apelu.

W związku z bardzo trudną sytuacją na rynku jabłek przemysłowych (spadek cen do 0,35 zł/kg i zapowiadanymi dalszymi obniżkami) w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej apeluję o nieoddawanie jabłek przemysłowych do punktów skupowych przy tak niskich cenach, które nie gwarantują nawet zwrotu kosztów ich produkcji). Wstrzymanie dostaw do punktów skupowych jest jedynym sposobem, aby wpłynąć na podniesienie cen

Tak niska cena jabłek przemysłowych nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Obecna produkcja jabłek jest realna do przetworzenia przez przetwórnie. Zapotrzebowanie na koncentrat jabłkowy jest bardzo duże, ceny koncentratu na światowych rynkach też wzrosły. Z obserwacji sadowników wynika, że na punktach skupowych nie ma kolejek, ani tym bardziej na przetwórniach, gdzie odbiór jabłek odbywa się na bieżąco. Sadownicy podejrzewają, że jest to zmowa cenowa i przetwórnie rekompensują sobie wzrost swoich kosztów, kosztem producentów jabłek i dalej osiągają wysokie zyski. 

Bronisław Węglewski

prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here