Kolejny rekord eksportu polskiego koncentratu jabłkowego do USA

jablka przemysłowe

Pod koniec lutego pisaliśmy o rekordowym tygodniu dla eksportu polskiego koncentratu jabłkowego do Stanów Zjednoczonych. W minionym tygodniu rekord został pobity. Eksporterzy ponadto zyskują na kursie dolara do złotego. 

W ostatnim tygodniu z naszego kraju wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych 2 300 570 litrów koncentratu jabłkowego. Zatem w przybliżeniu jest to wartość niemal 3000 ton. Dla zobrazowania można przeliczyć powyższy tonaż na jabłka w postaci świeżej. Będzie to około 24 000 ton. 

Popyt na surowiec jest stale na wysokim poziomie. Ceny wraz z kwotą wsparcia przekraczają 0,90 zł za kilogram. Zakłady natomiast są obecnie w niezwykle komfortowej sytuacji. Za relatywnie bardzo niską cenę kupują surowiec bardzo wysokiej jakości, za którego przechowanie zapłacili sadownicy. 

Nie zapominajmy o kursie dolara do złotówki. Ten od końca kwietnia oscyluje na poziomie 4,40 – 4,50 złotego. Pamiętając o efekcie skali, różnica w sprzedaży tej samej ilości koncentratu jesienią i w maju jest imponująca pod względem kwoty. Od sierpnia do listopada, a także w styczniu i w lutym dolar kosztował poniżej 4,00 złotych. 

Eksport zagęszczonego soku jabłkowego do USA w tym sezonie jest znacznie wyższy od ubiegłorocznego. Cła na chińskie towary i nowe obostrzenia w Chinach sprzyjają eksportowi koncentratu z Europy, w tym z Polski. Trudno pokusić się o szacunki. Niemniej, gdyby na linii Europa – Ameryka Północna nie brakowało kontenerów, byłby on znacznie wyższy.

 

źródło: ams.usda.gov

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here