Koncentrat jabłkowy drożeje na rynku amerykańskim

jabłka przemysłowe

Polski koncentrat jabłkowy osiąga bardzo dobre wyniki eksportowe. Ponadto w ostatnim tygodniu jego cena na rynku amerykańskim po raz kolejny wzrosła. Kurs dolara do złotego sprzyja eksportowi.

W zestawieniu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa przy koncentracie jabłkowym dotyczącym dostaw z Europy widzimy niezwykle istotne określenie – popyt przewyższa oferty. W takim wypadku każdy podręcznik podstaw ekonomii poinformuje nas, że cena musi wzrosnąć.

Wykres poniżej przedstawia cenę jednego galona koncentratu jabłkowego w Stanach Zjednoczonych od początku sezonu. Jak widzimy (co jest także domeną cen koncentratu w ujęciu sezonu) ceny są dosyć stabilne. Jednak linia trendu od sierpnia do dzisiaj ukaże delikatny trend wzrostowy.

Obecnie litr koncentratu z Europy (w ostatnim tygodniu 50% importu z Europy pochodziło z Polski) kosztuje od 9,15$ do 12,85$ za galon. Rozbieżność cen wynika z jakości produktu oraz metody pakowania. Jednak amerykański odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa podaje także najczęstsze ceny transakcyjne. W minionym tygodniu te wynosiły od 11,00 do 11,50 dolara za galon. Przy aktualnym kursie dolara do złotego daje to stawki od 12,30 do 12,90 zł za litr. 

Kurs dolara do złotego jest niezwykle korzystny z punktu widzenia eksporterów polskiego koncentratu. Zwłaszcza, gdy dotyczy produktu, który został wyprodukowany z jabłek zakupionych jesienią. Popyt na koncentrat i kurs dolara w teorii pozwalają branży przetwórczej na podniesienie cen surowca. Zwłaszcza, że chętnych do jego zakupu, jak widać nie brakuje.

koncentrat jabłkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here