Konferencja – korekta cen w Beneluksie, stabilnie w Polsce

aktualne ceny gruszek

Niższe zbiory gruszek w Europie skutkują wyższymi cenami. Oczekiwania producentów w Polsce i na Zachodzie są duże. Jednak ceny nie mogą stale rosnąć. Obecnie notujemy stabilizację.

Ceny gruszek w Polsce

Konferencja w Polsce jest kupowana tradycyjnie na trzy sposoby. Za każdy kilogram w skrzyni można otrzymać od 4,00 do 4,20 zł. W przypadku sprzedaży do sortowania obowiązują stawki 4,50 – 4,60 zł/kg w przypadku owoców powyżej 55 mm. Jeśli decydujemy się na przygotowanie gruszek w gospodarstwie to możemy liczyć na przykład na 5,50 zł/kg (łuszczka). 

Trend wzrostowy wyhamował jednak na rynkach hurtowych. Maksymalne ceny 120 zł (6,00 zł/kg) za skrzynkę nie są już uzyskiwane. W przypadku sprzedających z drugiej ręki stawki transakcyjne wynoszą obecnie 100 – 110 zł (5,00 – 5,50 zł/kg) za skrzynkę. W przypadku niższej jakości sadownicy sprzedają krajowe owoce w niższych cenach.

 

Ceny gruszek w Belgii i Holandii

Jeśli chodzi o ceny gruszek to bardzo często spoglądamy na zachód Europy i tamtejsze aukcje. Konferencja powyżej 65 mm średnicy osiągnęła w Belgii wyczekiwany poziom 1,00 eur/kg (4,35 zł) w połowie listopada. Do tego czasu wielu sadowników wstrzymywało się ze sprzedażą owoców.

Obecnie stawki spadły o kilka centów na kilogramie. Jesto to efekt zwiększonej sprzedaży, czyli wzrostu podaży. To z kolei solidny argument dla sadowników i handlowców, którzy postulują systematyczną sprzedaż. Można również powiedzieć, że każdy trend wzrostowy, także na giełdach papierów wartościowych, nie może być ciągły w dłuższym okresie czasu. W końcu musi nadejść korekta.

Dla konsumentów to dosyć wysokie ceny. Dlatego popyt w naturalny sposób przesuwa się na alternatywy. W przypadku gruszek, w Beneluksie jest to Lukasówka, której ceny niemalże zrównały się z Konferencją, czego nie obserwowano w poprzednich sezonach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here