Koniec dotacji do nowych sadów. A co z dopłatami do karczowania?

doplaty do nowych sadów

Zaprzestanie wsparcia finansowego na nowe nasadzenia oraz propozycje dotacji do karczowania sadów były wielokrotnie poruszane przez działaczy z branży sadowniczej wobec nadwyżki owoców na rynku. Świętokrzyska Izba Rolnicza zwróciła się w tej sprawie do Ministra Rolnictwa.

10 lutego bieżącego roku Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa w wyjątkowo istotnej i coraz częściej dyskutowanej kwestii w branży sadowniczej. Niżej oryginalna treść z wniosku KRIR:

(…) jednocześnie zwracamy się z prośbą do Pana Premiera o rozważenie możliwości podjęcia stosownych działań w zakresie propozycji świętokrzyskich sadowników, aby zakończyć program wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze, a fundusze przeznaczyć na karczowanie starych sadów oraz na rekultywację gruntów po sadach. Ograniczenie produkcji sadowniczej powinno być zrekompensowane z tytułu utraconego dochodu na wzór rezygnacji z uprawy np. buraków cukrowych przez okres min. 5 lat a grunty przeznaczyć pod uprawę innych upraw.

Z kolei w ministerialnej odpowiedzi z 24 lutego czytamy: 

(…) W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 inwestycje związane z zakładaniem sadów i plantacji wieloletnich oraz wymiany w nich nasadzeń nie będą mogły zostać zakwalifikowane do wsparcia. Brak finansowania nowych nasadzeń, w interwencjach inwestycyjnych PS WPR 2023-2027 podyktowana jest decyzją, która ma na celu dostosowanie ograniczonego popytu do podaży na produkty z upraw trwałych w Polsce, jak i również na rynkach międzynarodowych.

Ponadto sekretarz stanu, Anna Gembicka informuje, że o ile Plan Strategiczny nie zakłada dofinansowania nowych nasadzeń to nadal istnieje taka możliwość poprzez dofinansowania sektorowe. Organizacje producentów, które realizują programy operacyjne mogą wykorzystać zebrane przez członków środki wraz z dofinansowaniem zarówno na zarządzanie kryzysowe, jak również na planowanie produkcji i dostosowanie jej do potrzeb rynkowych.

Równocześnie p. Sekretarz nie odnosi się bezpośrednio do propozycji przeznaczenia czy przekierowania jakichkolwiek funduszy na karczowanie sadów czy rekultywacje gruntów po uprawach trwałych. Czy zatem z powyższej odpowiedzi ministerstwa jednoznacznie wynika, że temat dopłat do karczowania w ogóle nie jest rozważany?

źródło: www.sir-kielce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here