Koniec infekcji pierwotnych to nie koniec ochrony przed parchem – zalecenia z 03.06.2024

plama parcha

Ostatnie burze i lokalnie bardzo intensywne opady deszczu doprowadziły do infekcji parcha jabłoni, ale przede wszystkim do zmycia substancji czynnych. Dlatego w najbliższych dniach strategię dalszej ochrony należy opierać przede wszystkim na sumie opadów i zabiegach zapobiegawczych. Jaką strategią obrać? Zalecenia z dnia 03.06.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt Polska.

W ostatnich dniach przez Polskę przeszły opady deszczu. W zależności od lokalizacji suma opadów bardzo zróżnicowana, w niektórych lokalizacjach spadł również grad.

Lokalizacja opad deszczu w ostatnich 7 dniach w mm
Karczmiska 11,4
Lipowa 42,8
Dąbrowice 17,2
Stary Zambrzyków 17,0
Lenarczyce 63,8
Brzozów Stary 36,4
Śmiłowice 70,0
Koneck 36,4
Mostki 16,0
Otaląż 37,6
Worów/Grójec 3,6
Kleczanów 0
Józefów nad Wisłą 1,0
Błędów 8,8
Karolew 9,6
Falęcice 31,4
Warka/Piaseczno 58,2
Wólka Łęczeszycka 34,4

 

W niektórych lokalizacjach w czwartek lub w piątek doszło do infekcji o średnim nasileniu. Należy podkreślić, że zabiegi zapobiegawcze preparatami zawierającymi kaptan musimy ponowić, gdy opad przekroczyły 15 mm wody na metr kwadratowy. Jak widzimy w tabeli wyżej, w wielu lokalizacjach wystąpiło całkowite zmycie tej substancji. W rejonach gdzie opad był mniejszy niż 15 mm czekamy aż minie 7 dni, aby zabieg powtórzyć.

Warto podkreślić, że wysiew zarodników workowych dobiegł końca, co oznacza równocześnie koniec infekcji pierwotnych. Dlatego w sadach gdzie nie mamy plam parcha możemy stosować od tej pory program zapobiegawczy. Co 7 – 10 dni stosując preparaty zawierające kaptan. Jeżeli wystąpią większe opady deszczu i dojdzie do zmycia produktu, powtarzamy zabieg jak najszybciej. W sadach z plamami parcha stosujemy nadal szczelną ochronę, czyli zabiegi co 5 – 7 dni.

 

model

Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here