Konsument kupuje banany, bo są tańsze od jabłek? Bujda na resorach!

banany jabłka

Coraz częściej spotykamy się z komentarzami, że banany są ponoć tańsze od jabłek i to właśnie te tropikalne owoce częściej wybierają konsumenci. Z wyjątkiem promocji nie jest prawdą, wystarczy sprawdzić ceny w najbliższym markecie.

To banany są droższe od jabłek, a nie odwrotnie

Porównywanie cen bananów i jabłek często towarzyszy dyskusji o wyborach konsumentów w Polsce, także w branżowych mediach. Argument tańszych bananów często podnoszony jest także przez osoby związane ze sprzedażą i dystrybucją jabłek. Zdecydowanie częściej przeczytamy tego typu komentarze ze strony konsumentów. Nikt raczej nie ma zamiaru w tym wypadku promować konkurencyjności bananów, lecz raczej uzasadnia słabą sprzedaż jabłek i ich domniemane, wysokie ceny detaliczne. Ponadto tego typu porównania dotyczą także pomarańczy czy innych gatunków z importu.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex sekator promocja mikołajki prezent

Dokładne dane rynkowe zaprzeczają tej narracji. Co prawda są wyjątki, ale dotyczą jedynie 2 lub 3-dniowych promocji. W regularnej sprzedaży banany osiągają w Polsce wyraźnie wyższe ceny detaliczne niż jabłka deserowe. Widzimy to wyraźnie w cennikach rynków hurtowych i w ogólnodostępnych internetowych narzędziach do wyliczania wartości koszyków z wybranych produktów.

Od początku 2024 roku średnie detaliczne ceny bananów wahają się w marketach od 6,00 do nieco ponad 7,00 zł/kg. Jeśli chodzi o jabłka mówimy o zakresie od 3,00 do 5,00 zł/kg. Zatem w skali kraju, podpierając się precyzyjnymi danymi, należy jednoznacznie obalić argument o zakupie bananów zamiast jabłek ze względu na niższą cenę.

Tak samo jest w hurcie. Dla przykładu, dziś na rynku hurtowym w Broniszach, kilogram jabłek kosztuje średnio 2,00 zł. Kilogram bananów – 5,20 zł.

Jakość jabłek w marketach jest zbyt niska

Główną przyczyną, a raczej tłem do powyższych rozważań bez wątpienia jest jakość krajowych jabłek w marketach. Z punktu widzenia promowania konsumpcji owoców tego gatunku w Polsce jest ona ogólnie zdecydowanie zbyt niska. Najbardziej kontrowersyjna jest sprzedaż bezpośrednio ze skrzyniopalet. Nie oznacza to, że nie ma pozytywnych przykładów…

Przyczyn niskiej jakości można szukać w długiej logistyce i klientach „macających” dziesiątki owoców przed zakupem. Jednak przedsiębiorcy, którzy handlują jabłkami zwracają uwagę przede wszystkim na politykę zakupową największych sieci. Krótko mówiąc, ma być przede wszytkom tanio. Niestety, zgodnie z doskonale znaną zasadą „nie ma tanio i dobrze”…

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here