Krajowych owoców mniej, a importu więcej – hurtowe ceny czereśni rozczarowują, 10.06.2024

poznańska

Hurtowe ceny czereśni zdecydowanie rozczarowują sadowników. Podaż krajowych owoców jest niższa od tej sprzed roku czy dwóch. Rynek jest natomiast nasycony owocami z zagranicy.

Hurtowe ceny czereśni dalekie od oczekiwań

Obecnie w sprzedaży zdecydowanie dominuje Summit. Ponadto sadownicy oferują Techlovana, Carmen, Poznańską, a nawet Kordię. Jeśli chodzi o Summita to wczoraj i dziś dominowały ceny od 10,00 do 12,00 zł/kg za owoce dobrej i bardzo dobrej jakości. Niemniej towar najniższej jakości sprzedawany jest poniżej 10,00 zł/kg. Popyt ze strony kupujących oceniany jest jako niski.

Sadownicy, którzy oferują swoje owoce na rynkach hurtowych zwracają uwagę na fakt, że w tym sezonie kupujący bardzo rzadko decydują się na czereśnie niższej jakości czy o mniejszych średnicach, nawet po konkurencyjnych cenach. Ponadto liczba oferujących owoce jest duża, niemniej niewielu jest sadowników, którzy mają na autach tonę owoców lub więcej.

Późne odmiany „zapłacą”?

Po kwietniowych przymrozkach plonowanie jest zdecydowanie niższe niż możliwości drzew. W związku z tym producenci oczekiwali zdecydowanie wyższych stawek niż te, które aktualnie obowiązują. Niewykluczony jest również scenariusz, w którym późne odmiany osiągną wysokie ceny, tak jak ma to dziś miejsce w przypadku truskawek. Dlaczego?

Warto wiedzieć, że w Serbii i na Węgrzech trwają zbiory ostatnich odmian, czyli Kordii i Reginy. Zatem dostawy z „bliskiego” południa niedługo będą już coraz mniejsze. Nie zapominajmy jeszcze o Turcji. W tym sezonie zbiory tam są ponoć rekordowo duże, a ceny wyjątkowo niskie, co ma również związek z coraz mniej wartą lirą turecką. Jeszcze 6 lat temu jedna lira kosztowała tyle co jedna złotówka, a dziś to zaledwie 12 groszy.

Rynek dosłownie zalany importem

Na rynkach hurtowych oferta owoców z importu to stawki od 10,00 do 18,00 zł/kg. Podaż jest duża, a oferta odmiana i krajów pochodzenia wyjątkowo szeroka. W ofercie czereśnie z Serbii, Węgier, Grecji czy Turcji. Ale to nie koniec, importowane czereśnie mniej więcej od tygodnia można znaleźć także w marketach. Dominuje jednak przeciętna jakość.

czereśnie import
Przeciętnej jakości czereśnie z Grecji (24 mm+) w jednym ze sklepów sieci Biedronka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here