Kto może wycofać jabłka z rynku?

jabłka deserowe wycofane do przetwórstwa

Liczne zapowiedzi i swoiste zamieszanie z wycofaniem jabłek z rynku wreszcie doczekały się konkretnych rozporządzeń ze strony Rady Ministrów. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wycofać jabłka deserowe do przetwórstwa? 

Pomimo faktu, że rozporządzenie Rady Ministrów na temat wycofania jabłek deserowych do przetwórstwa ma 6 stron i cały szereg wytycznych, to w praktyce wymagane warunki nie wykluczają istotnej liczby sadowników w kraju. W ciągu ostatnich dni, wśród producentów zachodziły o to liczne obawy.

Nadal jednak dyskusyjny jest limit pomocy. Wynosi on 10 ton do każdego hektara. Mamy dziś setki sadowników z dużym areałem upraw, którzy sprzedali już wszystkie jabłka. Są także tacy, którzy gospodarując na relatywnie niedużym areale posiadają w chłodniach po kilkaset ton owoców. Większość producentów uważa limit za zbyt mały. Z drugiej strony blokuje on wystąpienie sytuacji „kto pierwszy, ten lepszy”, co wiązałby się z szybkim wykorzystaniem przewidzianego do wycofania wolumenu jabłek.

Warunki ogólne:

Zacznijmy od głównych założeń. Z mechanizmu może skorzystać organizacja producentów (grupa producentów, spółdzielnia) ale także producent indywidualny. W tym wypadku gospodarstwo musi mieć co najmniej 1 ha powierzchni, a jabłonie muszą być uprawiana na działce większej niż 0,1 ha. Zatem w tym zapisie ustawa nie wyklucza żadnego sadownika w Polsce.

Całkowite wsparcie dotyczy maksymalnie 200 000 ton w skali całego kraju. (Naszym zdaniem pełna realizacja takiej ilości istotnie wpłynie na podaż jabłek w kraju, a co za tym idzie na ich ceny, które od początku bieżącego tygodnia zanotowały znaczne wzrosty.)

Wysokość pomocy wynosi 0,30 złotego dopłaty do każdego kilograma. (Założeniem skuteczności ingerencji państwa w rynek jabłek jest utrzymanie podstawowej ceny skupu jabłek przemysłowych przez zakłady przetwórcze)

Pomoc jest udzielana w odniesieniu do ilości jabłek o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy drugiej. (Również ten zapis nie wyklucza żadnego sadownika. Należy przypuszczać, że niemal wszystkie jabłka dotychczas zmagazynowane w chłodniach warunki te spełniają)

Producent jabłek albo organizacja producentów składa wnioski o udzielenie pomocy w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r.

 

Działania prośrodowiskowe, o których mowa w rozporządzeniu
Warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja przez producenta indywidualnego działań prośrodowiskowych w gospodarstwie. (Chociaż z pozoru to tylko jeden zapis, to w rozporządzeniu dotyczy on całego szeregu wytycznych) Zatem sadownik, który chce otrzymać wsparcie musiał wykonać co najmniej jedno z wymienionych (wybranych) działań:

    • Stosowanie zasad integrowanej produkcji roślin
    • Prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego 
    • Wdrażanie co najmniej jednego z działań na rzecz ochrony środowiska zawartego w programach operacyjnych organizacji producentów owoców i warzyw
    • Uczestnictwo w nieurzędowym systemie zapewnienia jakości GLOBALG.A.P.
    • Korzystanie z odnawialnych źródeł energii 
    • Retencjonowanie wody
    • Stosowanie opryskiwaczy recyrkulacyjnych (np. opryskiwacze tunelowe)
  • Stosowanie okrywy roślinnej w międzyrzędziach drzew upraw sadowniczych 

Podsumowując wybrane wytyczne, warto zwrócić uwagę na ostatni punkt. Okrywę w międzyrzędziach w uprawach sadowniczych (murawę) ma chyba każdy sadownik w Polsce. Ostatecznie pomimo obaw, mechanizm nie wyklucza istotnej liczby producentów indywidualnych, którzy chcą w nim wziąć udział. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here