Kto pierwszy (z Summitem) ten lepszy – ceny czereśni w hurcie, 04.06.2024

Summit

Masowy import czereśni z Serbii, Węgier czy Mołdawii martwi sadowników. Hurtowe ceny są dalekie od satysfakcjonujących, a krajowe zbiory będą niższe niż przed rokiem.

Aktualne ceny czereśni – 04.06.2024

10 lat temu o tej porze z polskich czereśni dostępne były jedynie „Majówki”, a owoce odmiany Burlat dopiero zaczynały nabierać rumieńca w górnych partiach korony. Jednak w wyniku wczesnego startu wegetacji w tym roku oferta krajowych czereśni na początku czerwca jest znacznie bogatsza.

Sadownicy oferują obecnie przede wszystkim odmiany Burlat i Kasandra. Hurtowe ceny wahają się od 8,00 do 12,00 zł/kg. Tak samo zróżnicowana jest jakość sprzedawanych owoców. Podaż Burlata będzie już powoli spadać. Odmiana nie jest uprawiana na dużych areałach. Ponadto warto pamiętać, że w sprzedaży jest już co najmniej od 8 dni.

Kto pierwszy ten lepszy

W sprzedaży od niedzieli jest już także Summit. Ta popularna odmiana jest nieco twardsza od Burlata, ale nadal nie jest to jakość Kordii czy Reginy. Pierwsi sadownicy oferują nieduże, ale przede wszystkim niedojrzałe partie odmiany. Wczoraj na rynku w Broniszach obowiązywały ceny od 11,00 do 14,00 zł/kg. Znajdziemy także ogłoszenia, w których sadownicy dopiero informują o rozpoczęciu zbioru w najbliższych dniach. Za jakość premium oczekują 15,00 zł/kg.

W przypadku Summita po raz kolejny warto poruszyć zagadnienie zbyt wczesnego zbioru i ryzyka zrażenia konsumentów do nieodpowiedniego smaku. Taki sadownik sprzeda swoją partię po wyższych cenach, ale ma to także negatywne skutki. Owocom „brakuje” jeszcze kilku dni, więc raczej nie zadowolą wymagających konsumentów. Zjawisko powtarza się co roku..

W ofercie jest również bardzo duża pod względem tonażu i szeroka pod względem odmian oferta czereśni z importu. Hurtownicy również oferują bardzo zróżnicowaną jakość. Na halach obowiązują ceny od 7,00 do 25,00 zł/kg. W sprzedaży są owoce z Węgier, Serbii, Mołdawii, Grecji i Hiszpanii. W przypadku dwóch ostatnich krajów dominują czereśnie wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here