Lepiej sprzedać czereśnie po 9,50 zł w grupie czy po 9,50 zł na rynku hurtowym?

summit bronisze

Sprzedajmy tonę czereśni po 9,50 w grupie i na rynku hurtowym. Ile zostanie nam w „kieszeni” w obu przypadkach?

Ceny czereśni na rynkach hurtowych i w grupach

Podaż truskawek w ostatnich dniach wyraźnie się zmniejsza. Ich miejsce zajmują czereśnie, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem detalistów. Mimo to ceny są jak dotąd dalekie od satysfakcjonujących. Zwłaszcza w zestawieniu z tegorocznym plonowaniem.

Ceny krajowych czereśni są bardzo zróżnicowane i zależą od odmiany oraz jakości. Na rynkach hurtowych obowiązują ceny od 6,00 do 15,00 zł/kg. Dla przykładu, dobra, ale nie najwyższa jakość to środek stawki, czyli około 10,00 zł za kilogram.

Porównajmy te ceny z sumami, jakie można uzyskać przy szybszej sprzedaży w grupach producenckich, na przykład w zagłębiu grójeckim. Aktualnie ciemne odmiany czereśni o średnicy ponad 24 mm można sprzedać od 9,00 do 9,50 zł/kg.

Lepiej sprzedać…

Jeśli mamy czereśnie dobrej, ale nie topowej jakości, to sprzedaż w najbliższej grupie producenckiej kosztuje nas wartość paliwa i 2 – 4 godziny, które poświęcimy na sprzedaż. W latach urodzajnych zdarza się, że w kolejce postoimy znacznie dłużej. Tak czy inaczej, gdy prowadzimy gospodarstwo w jednym z zagłębi produkcji sadowniczej to sprzedaż będzie nas kosztowała maksymalnie 20 – 30 złotych, czyli koszty dojazdu do obiektu grupy lub mniejszej firmy handlowej.

1000 kg x 9,50 zł = 9500 zł (netto) > 10 165 zł (brutto)

W przypadku wyjazdu na rynek hurtowy koszty sprzedaży są znacznie wyższe. Sadownicy z zagłębia grójeckiego, którzy pojadą na rynek w Broniszach na paliwo wydadzą 60 – 70 złotych. W zależności od wymiarów auta dostawczego za bilet zapłacą 50 lub 70 zł. Zatem jeśli sadownik nie kupi nic do jedzenia i picia, a ponadto sprzeda owoce ciągu jednej doby wyda od 110 do 140 zł.

Pozostają jeszcze dwa czynniki, których nie sposób przewidzieć. Po pierwsze czas, w jakim sprzedamy owoce. Może to być 1 godzina, może to być 8 godzin. W hurcie równie niepewne są ceny. Rozpoczniemy sprzedaż po 12,00 zł/kg a w międzyczasie podaż wzrośnie na tyle, że ostatnie plastiki sprzedamy po 8,00 zł/kg…

1000 kg x 9,50 zł = 9,500 zł (brutto)

9,500 zł – 120 zł = 9380 zł

Zatem w przypadku dobrej, ale nie najwyższej jakości, a przede wszystkim niedużych ilości zdecydowanie lepiej postawić dziś na sprzedaż w najbliższej grupie producenckiej. Przede wszystkim z względu na nasz czas, w którym dzięki znacznie szybszej sprzedaży wykonamy inne prace.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here