Letnie jabłka w Mołdawii nieco tańsze niż w Polsce

jablon piros

Letnie odmiany jabłek trafiają na rynki nie tylko w Polsce. Na naszym rynku owoce cieszą się dobrym popytem. W Mołdawii jest tak samo, jednak ceny hurtowe są wyraźnie niższe.

W Mołdawii, tak jak w Polsce, ceny pierwszych partii letnich jabłek były niezwykle zróżnicowane. Niemniej, po tygodniu sprzedaży wahają się one od 8 do 9 lei mołdawskich (1,94 – 2,93 zł/kg) w hurcie. Zatem są to ceny wyraźnie niższe od cen w Polsce. Na przykład dziś na rynku w Broniszach letnie odmiany kosztują od 2,00 do 3,50 zł za kilogram.

Równocześnie konsumenci muszą zapłacić za letnie odmiany znacznie więcej. Dosyć wysokie są w Mołdawii ich ceny detaliczne. W miastach kilogram kosztuje 20 – 30 lei, czyli 4,80 – 7,30 zł za kilogram. 

Co roku ceny pierwszych jabłek są atrakcyjne z punktu widzenia sadowników. Niewielka podaż sprawia, że ceny są wyższe. Popyt na letnie jabłka jest tym większy, im mniej na rynku jabłek z kończącego się sezonu. Tak było w 2020 roku, gdy pierwsze partie Papierówki i Early Genevy były sprzedawane niemal po 100 zł za 10-kilogramową skrzynkę.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here