Litwa wprowadza embargo na prawie 3000 produktów z Rosji i Białorusi

embargo

Niespełna 3-milionową Litwę stać na zablokowanie przywozu prawie 3000 produktów z Rosji i Białorusi. W Polsce skończyło się jedynie na zapowiedziach…

Litwa wprowadza embargo na rosyjskie produkty spożywcze

Litewski rząd niedawno zatwierdził listę produktów rolnych i pasz pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego przygotowaną przez Ministerstwo Rolnictwa, które od 3 czerwca nie będą mogły trafić na tamtejszy rynek. Zakaz nie dotyczy produktów, które podróżują przez Litwę do innych krajów UE.

Zatem ogórki, pomidory czy mocznik nadal będą mogły trafić do Polski. Przypomnijmy, że unijne sankcje „dbają” o europejskie bezpieczeństwo żywnościowe. W związku z tym przewidziano kilka furtek, dzięki czemu nadal importujemy warzywa, zboża czy nawozy.

Lista produktów objętych jednostronnym embargiem jest bardzo długa. Składa się aż z 2800 pozycji. Wśród nich są: żywe zwierzęta, mięso i produkty uboczne, ryby, mleko i jego przetwórstwo, jaja, naturalny miód, rośliny, warzywa, owoce, kawa i przyprawy, zboża, napoje, tytoń… Są także nieliczne wyjątki.

Pierwszym krajem UE, który realnie zakazał importu produktów rolnych i pasz z Białorusi i Rosji była Łotwa. 22 lutego Sejm łotewski zatwierdził zakaz przywozu tych produktów z Białorusi i Rosji, a także z państw trzecich na teren tego kraju.

Przypomnijmy, że w marcu Litwa wraz z Litwą, Estonią, Polską i Czechami wezwała Komisję Europejską do ograniczenia importu żywności do UE z Białorusi i Rosji. Doskonale pamiętamy ówczesne głośnie zapowiedzi premiera Donalda Tuska, które okazały się jedynie apelem do władz w Brukseli.

źródło: www.radiosvoboda.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here