Łuparka do drewna do ciągnika. Jaki rodzaj wybrać?

łuparka do drewna do ciągnika

Jesień i zima to dla sadowników czas karczowania sadów, czy przygotowywania drewna opałowego. Pracę znacząco usprawnią nam łuparki do ciągnika. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku i ile trzeba za nie zapłacić?

Każdy, kto potrzebuje łuparki do drewna, którą możemy używać razem z ciągnikiem może ją kupić za mniej niż 1000 lub więcej niż 10 000 zł. Każda maszyna ma swoje wady i zalety oraz każda została zaprojektowana z myślą o konkretnym użytkowniku.

Łuparki świdrowe

Łuparki świdrowe to zdecydowanie najtańsze rozwiązania na rynku. Ceny nowych urządzeń zaczynają się już od 900 zł za sztukę. Narzędzia wzmacniane i wykonane z lepszych materiałów kosztują maksymalnie około 1800 zł. Dostępność tego prostego rozwiązania jest na rynku wyjątkowo duża. Świder jest bezpośrednio połączony z wałkiem WOM ciągnika. O żywotności decyduje jakość łożyska i zastosowanych profili stalowych. 

Największą zaletą tych prostych urządzeń jest niewątpliwie atrakcyjna cena. Większe kawałki drewna kładziemy na stole a wwiercający się w nie świder rozłupuje je na dwie części. Proces jest jednak powolny i nierzadko zdarza się, że i tak łupanie musimy dokończyć tradycyjną siekierą. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na moc to pomimo tego, że żaden producent w zasadzie go nie podaje to Ursus C-330 jest w tym wypadku zupełnie wystarczający.łuparka do drewna

Łuparki hydrauliczne

Druga grupa narzędzi to łuparki hydrauliczne. W tym wypadku pracę wykonuje za nas hydrauliczny siłownik podłączony do wyjścia w ciągniku. Narzędzia używane kosztują najczęściej od 3000 do 4000 tysięcy złotych. Niemniej znajdziemy i używane maszyny za ponad 8000 zł. Z kolei za nowe łuparki z tego segmentu musimy zapłacić od nieco ponad 4000 do 6000 złotych. W tym wypadku wybór i dostępność  są już znacznie mniejsze niż w przypadku prostych łuparek świdrowych.

Niejeden sadownik zapewne powie, że kilka tysięcy złotych to już wysoka cena na urządzenie, którego używamy dwa, trzy, czy pięć dni w roku. Oczywiście można się na nie złożyć z sąsiadem lub kolegą. W tym wypadku łupanie jest przede wszystkim szybsze, ponieważ siłownik wbijający na stalowy klin kawałki drewna zawsze rozłupuje je do końca. Zatem praca jest znacznie bardziej wydajna i szybsza niż w pierwszym przypadku.

Łuparki i piło-łuparki dla profesjonalistów

Jeśli z jakichś przyczyn potrzebujemy urządzenia jeszcze bardziej zaawansowanego to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wydać na łuparkę kilkanaście tysięcy złotych. Urządzenia takie w znacznym stopniu automatyzują pracę przy drewnie i czynią ją znacznie mniej obciążającą fizycznie. Chodzi tu o specjalne ramy, które za pomocą siłownika hydraulicznego podnoszą za nas kawałki drewna i kolejno podają je pod klin. Jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia, czyli piło-łuparki to już wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych i maszyny zdecydowanie przeznaczone dla osób, które prowadzą tego typu działalność gospodarczą.łuparka do drewna

1 KOMENTARZ

  1. Ciekaw jest skąd wiedza do tego artykułu, łuparki świdrowe są najlepszym rozwiązaniem dla sadownika. Są dwa razy szybsze od luparek hydraulicznych poniżej 4 tysięcy złotych. Natomiast w porównaniu do tych droższych są równie szybkie. Wystarczy pooglądać filmy z pracy. Są też nieporównywalne mniej awaryjne 😉 pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here