Małymi krokami rusza skup jabłek na obieranie. Jakie ceny?

jablka na obierkę

Razem z sezonem przetwórstwa jabłek na soki i koncentraty rusza również skup jabłek na obieranie. Jak obecnie kształtuje się sytuacja w przypadku „obierki”?

Jak to zazwyczaj bywa na polskim rynku ceny są bardzo wyrównane. Pierwsze oferty na terenie całego kraju wynoszą około 0,70 zł/kg. Warto dodać, że jak dotąd jest ich stosunkowo niewiele. Obecnie dotyczą przede wszystkim Ligola pomimo że do dojrzałości zbiorczej odmiany jeszcze daleko. Dlatego też kupujący akceptują jabłka zupełnie bez rumieńca.

Ogólne warunki współpracy nie zmieniają się od lat. Mniejsi przetwórcy akceptują małe uszkodzenia zewnętrzne skórki oraz brak wybarwienia. Niedopuszczalne są natomiast przecięcia skórki, które powstały w wyniki gradobicia. W niedalekiej przyszłości do kupowanych odmian dołączy także Jonagored i Idared. Musimy mieć jednak świadomość, że skup jabłek na obieranie dopiero rusza i sytuacja wyklaruje się dopiero w kolejnych tygodniach.

Jedna z grup producenckich z zagłębia grójeckiego w swojej ofercie zakupu Ligola na obieranie poinformowała sadowników o potrącaniu 5% masy na „ubytki”, co spotkało się ze zrozumiałym niezadowoleniem ze strony dostawców. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że odpady z procesu obierania są później przetwarzane…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here