Manager sukcesu – jak osiągać cel w sadowniczym biznesie

relacja z sadu

Adam Biernacki wraz z żoną Pauliną prowadzą 40-hektarowe gospodarstwo sadownicze położone w dwóch lokalizacjach – w miejscowościach Sacin w gm. Nowe Miasto nad Pilicą i w miejscowości Nowe Szwejki w gm. Sadkowice. Jabłka i gruszki najwyższej jakości, które produkują w systemie Perfect Fruits są zdrowe, smaczne i bezpieczne. Jak wyglądała ich droga do uzyskania owoców perfekcyjnej jakości?

Miłość do sadownictwa od najmłodszych lat zaszczepiali w p. Adamie dziadek i ojciec. To bardzo ważne, bo bez pasji i zaangażowania, trudno byłoby pokonać kolejne wyzwania. Pan Adam przejął gospodarstwo w 2010 r. Wtedy zaczął je modernizować i wymieniać nasadzenia. Chociaż ta droga nie była łatwa, patrząc z perspektywy czasu, dziś przynosi wiele satysfakcji. – Rynek wymaga tego, aby modernizować gospodarstwo i pracować nad jakością, a najskuteczniejszą drogą jest budowanie jej od podstaw. Sukcesywnie, co roku, wymieniałem  stare nasadzenia na nowe – mniej atrakcyjne odmiany na te poszukiwane przez konsumentów. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem karczowałem poszczególne kwatery, rekultywowałem glebę, wdrażałem nową strukturę nasadzeń – wyjaśniał sadownik.

Dziś konsumenci, a co za tym idzie grupy producenckie oraz handlowcy, wymagają jakości premium. W starszych sadach osiągnięcie takiej jakości jest bardzo pracochłonne i kosztowne. Oczywiście jest to możliwe, jednak w dzisiejszych czasach musimy dokładnie liczyć koszty.

Ważne są też inne wymierne korzyści: zaoszczędzony czas to nasz wypoczynek, który możemy spędzać z najbliższą rodziną. W intensywnych sadach jest dużo mniej pracy, a efekty są dużo lepsze. Sadownicy nie powinni bać się odważnych decyzji. Bądźcie zdeterminowani w tym, co robicie. Jasno stawiajcie sobie cele i dążcie do nich! Bez odpowiednio przygotowanego biznesplanu czy rachunku ekonomicznego trudno zaczynać. Najpierw trzeba wszystko dobrze przeanalizować, policzyć i z takim spisanym planem zabrać się do pracy – mówił p. Adam.  

Cały reportaż z gospodarstwa Adam Biernackiego do przeczytania w najnowszym, czerwcowym numerze Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa SAD. Zachęcamy do prenumeraty, aby być na bieżąco! Sprawdź szczegóły klikając na baner.

prenumerata mps sad 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here