Manager sukcesu – jak osiągać cel w sadowniczym biznesie

relacja z sadu

Adam Biernacki wraz z żoną Pauliną prowadzą 40-hektarowe gospodarstwo sadownicze położone w dwóch lokalizacjach – w miejscowościach Sacin w gm. Nowe Miasto nad Pilicą i w miejscowości Nowe Szwejki w gm. Sadkowice. Jabłka i gruszki najwyższej jakości, które produkują w systemie Perfect Fruits są zdrowe, smaczne i bezpieczne. Jak wyglądała ich droga do uzyskania owoców perfekcyjnej jakości?

Miłość do sadownictwa od najmłodszych lat zaszczepiali w p. Adamie dziadek i ojciec. To bardzo ważne, bo bez pasji i zaangażowania, trudno byłoby pokonać kolejne wyzwania. Pan Adam przejął gospodarstwo w 2010 r. Wtedy zaczął je modernizować i wymieniać nasadzenia. Chociaż ta droga nie była łatwa, patrząc z perspektywy czasu, dziś przynosi wiele satysfakcji. – Rynek wymaga tego, aby modernizować gospodarstwo i pracować nad jakością, a najskuteczniejszą drogą jest budowanie jej od podstaw. Sukcesywnie, co roku, wymieniałem  stare nasadzenia na nowe – mniej atrakcyjne odmiany na te poszukiwane przez konsumentów. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem karczowałem poszczególne kwatery, rekultywowałem glebę, wdrażałem nową strukturę nasadzeń – wyjaśniał sadownik.

Dziś konsumenci, a co za tym idzie grupy producenckie oraz handlowcy, wymagają jakości premium. W starszych sadach osiągnięcie takiej jakości jest bardzo pracochłonne i kosztowne. Oczywiście jest to możliwe, jednak w dzisiejszych czasach musimy dokładnie liczyć koszty.

Ważne są też inne wymierne korzyści: zaoszczędzony czas to nasz wypoczynek, który możemy spędzać z najbliższą rodziną. W intensywnych sadach jest dużo mniej pracy, a efekty są dużo lepsze. Sadownicy nie powinni bać się odważnych decyzji. Bądźcie zdeterminowani w tym, co robicie. Jasno stawiajcie sobie cele i dążcie do nich! Bez odpowiednio przygotowanego biznesplanu czy rachunku ekonomicznego trudno zaczynać. Najpierw trzeba wszystko dobrze przeanalizować, policzyć i z takim spisanym planem zabrać się do pracy – mówił p. Adam.  

Cały reportaż z gospodarstwa Adam Biernackiego do przeczytania w najnowszym, czerwcowym numerze Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa SAD. Zachęcamy do prenumeraty, aby być na bieżąco! Sprawdź szczegóły klikając na baner.

prenumerata mps sad 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię