Mevalone – nowy fungicyd oparty na naturalnych substancjach

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W momencie, kiedy na rynku ubywa substancji aktywnych, warto zwrócić szczególną uwagę na nowe rozwiązania. Choć do zbiorów owoców jeszcze daleko, istotne jest odnotowanie nowości, jaką jest Mevalone – fungicyd przeznaczony do ochrony przed chorobami przechowalniczymi. Bazuje on na trzech naturalnych substancjach aktywnych.

Dziś głównym tematem są przymrozki, które dotknęły znacząco niektóre regiony Polski. Na rynku będzie mniej owoców niż zwykle i dotyczy to wszystkich gatunków. Zmniejszone plonowanie dotyczyło będzie również jabłoni, gdyż wiele informacji o uszkodzeniach pochodzi właśnie od producentów jabłek. Nie wiemy jeszcze, jak ta sytuacja wpłynie na rynek i ceny. O tym przekonamy się w kolejnych miesiącach.

Warto jednak mieć na uwadze, że praktycznie cały okres okołokwitnieniowy upłynął w niesprzyjających warunkach. Było chłodno, występowały częste opady deszczu. Z jednej strony wiąże się to z obawą o utrzymanie się zawiązków na drzewach – nie wiemy, jak rośliny zareagują na warunki stresowe. Ale brakowało również okien pogodowych na wykonywanie zabiegów ochrony, a ten okres jest newralgiczny, jeśli chodzi o ochronę m.in. przed szarą pleśnią. Presja ze strony tej choroby może dać o sobie znać jeszcze podczas sezonu wegetacyjnego w postaci suchej zgnilizny przykielichowej. Jeśli kolejne miesiące będą obfitowały w opady deszczu, może przybrać na sile, a objawy pojawią się w trakcie przechowywania jabłek.

Jak skutecznie chronić jabłka?

Sama ochrona przed chorobami przechowalniczymi bywa wyzwaniem. Ostatnie sezony pokazały, że częste opady deszczu przed zbiorem utrudniają jej prawidłowe przeprowadzenie.  Dlatego warto zauważyć, że Mevalone posiada bardzo krótki okres karencji (1 dzień) i nie ma pozostałości substancji aktywnych. Można go zastosować tuż przed zbiorem, chroniąc w naturalny sposób jabłka przed szarą pleśnią i gorzką zgnilizną. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy przed zbiorem nie ma dobrych warunków do zabiegów i potrzebujemy szybkiego działania.

Zapobiegawcze i interwencyjne działanie środka grzybobójczego Mevalone chroni przed chorobami przechowalniczymi jabłoni oraz szarą pleśnią winorośli. W skład preparatu wchodzą trzy substancje aktywne naturalnego pochodzenia: eugenol, geraniol i tymol. Nie ma ryzyka wystąpienia odporności.  Możemy go również stosować w uprawach ekologicznych. Przy czym środek Mevalone utrzymuje skuteczność na poziomie konwencjonalnych produktów.

Źródło: www.sumiagro.pl

W przypadku jabłoni stosujemy go zapobiegawczo od momentu, gdy owoce osiągają połowę swojej wielkości, aż do fazy dojrzałości zbiorczej. Dawka maksymalna to 4 litry na hektar.

Źródło: www.sumiagro.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here