Mirosław Maliszewski: W polskich chłodniach jest znacznie mniej jabłek…

wapa stany magazynowe w chłodniach

Raport WAPA mówi, że na dzień 1 listopada w w polskich chłodniach było 1 890 000 ton jabłek. Poprosiliśmy o komentarz Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP. Poniżej przedstawiamy jego treść. 

O sposobie pozyskiwania danych.

WAPA co roku publikuje stany magazynowe jabłek i gruszek na początku sezonu przechowywania, czyli tuż po zbiorze. Dane te są przekazywane m.in. urzędnikom Komisji Europejskiej, która analizuje na bieżąco sytuację na poszczególnych rynkach rolnych. Sama Komisja ma też własną grupę prognostyczną w naszym sektorze, do której należą przedstawiciele różnych krajów. Przedstawiciel Związku Sadowników RP nie został niestety do niej powołany. Przeważnie są tam reprezentanci organizacji producenckich z krajów członkowskich. Te dane są moim zdaniem bardziej wiarygodne niż WAPY- y, ale najczęściej nie są one publikowane. Myślę, że jest to podyktowane obawą o wpływ upublicznianych danych na rynek, a więc na zachowania handlowców.

O wiarygodności danych.

Odnosząc się do bieżącej prognozy stanów magazynowych jabłek w Polsce i innych krajach należy przypuszczać, że jest to nadal bardzo duża prognoza, co sugeruje możliwość wystąpienia dużych błędów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w naszym kraju nie ma dokładnej ewidencji powierzchni magazynowej (chłodni) i zdolności przechowalniczej. Eksperci bazują w tym przypadku na szacunku, że mamy w naszym kraju możliwość przechowania około 2 200 tys. ton jabłek. Nie wyróżnia się przy tym rodzaju magazynu- zwykła chłodnia, KA, ULO itp.

Moim zdaniem – na podstawie rozmów z sadownikami z różnych części naszego kraju – w dobrych chłodniach jest zdecydowanie mniej jabłek niż podają dane przedstawione przez WAPA.

Przypomnę, że w na początku rekordowego sezonu 2018/19, czyli rok temu szacowano, że mamy w magazynach 2 090 tys. ton jabłek, czyli 200 tys. ton więcej niż w tym, zaś w kilku wcześniejszych sezonach początkowe stany (jesienne) nigdy nie przekraczały 1 800 tys. ton. 

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności