Mniejszy import koncentratu we wrześniu pozytywnie wpłynął na sytuację na rynku

jablka przemyslowe

Biorąc pod uwagę krajową produkcję import koncentratu jabłkowego do Polski można nazwać „wożeniem drewna do lasu”. Jak sami mogliśmy zaobserwować po liczbie transportów z ukraińskim koncentratem czekających na rozładunek pod największymi przetwórniami w naszym kraju, jego kumulacja nastąpiła w październiku. Jak na razie oficjalnie udostępniono jednak raporty o wolumenach z września.

Zniesienie ceł w ubiegłym sezonie doprowadziło do masowego importu koncentratu jesienią i zimą. Głównym kierunkiem była Ukraina. Atrakcyjna cena i prosta logistyka były głównymi argumentami. W tym sezonie jest podobnie. Nie znamy jeszcze oficjalnych danych z miesięcy, kiedy import był największy. Obecnie udostępniono jedynie raport za wrzesień.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Okazuje się, że wówczas import z Ukrainy był znacznie mniejszy w stosunku rok do roku, co wyjaśnia ówczesną dobrą sytuację na rynku jabłek. Spadł on bowiem 68% rok do roku, z 4140 do 1300 ton. Nie znamy wszystkich powodów zjawiska. Niemniej z danych wynika, że ukraiński produkt jest w tym sezonie droższy. Po drugie duży wolumen jabłek przemysłowych eksportowany był z Ukrainy przede wszystkim do Austrii. Po trzecie Ukraińcy zapowiadali od miesięcy, że w tym sezonie wyeksportują więcej koncentratu bezpośrednio.

Można pokusić się o tezę, że znacznie mniejszy import pozytywnie wpłynął na ceny jabłek przemysłowych w Polsce. Gotowego produktu z importu było na rynku mniej, więc trzeba go było wyprodukować ze znacznie mniejszego wolumenu dostępnych na rynku jabłek. Efektem były systematyczne wzrosty cen skupu. Z drugiej strony skala importu, jaką obserwowaliśmy w październiku być może wyrównała wrześniowy wynik. Na dane musimy jeszcze poczekać. 

Ilościowo import z Mołdawii we wrześniu był niemal identyczny jak przed rokiem – 1450 ton. Podobnie jak w przypadku koncentratu ukraińskiego ceny były o około 0,44 zł (10 eurocentów) na kilogramie wyższe w stosunku rocznym. 

 

źródło: www.swaid.stat.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here