Nawiązując do przebiegu tegorocznej wiosny warto powiedzieć więcej o ciekawym rozwiązaniu, które może nas uchronić przed efektami przymrozków w najbardziej newralgicznych momentach.
Na tegorocznej edycji targów MACFRUT 2023 we włoskim Rimini, mieliśmy okazję zobaczyć premierowe rozwiązanie firmy AID z południa Włoch. Jest to mobilny wiatrak, który ma za zadanie zasysanie cieplejszego powietrza z wysokości od 15 do 18 metrów i wtłaczanie go do poziomu gruntu w celu podniesienia temperatury o kilka stopni Celsjusza w trakcie trwania przymrozków.
Nowość zaprezentowana na targach promowana jest przede wszystkim aspektem mobilności. Urządzenie możemy złożyć i przetransportować w inne miejsce lub bezpiecznie przechować. Producent chwali się innymi zaletami. Posiadanie sadów z kilkoma gatunkami w różnych lokalizacjach możemy w teorii ochronić w różnych terminach dzięki zakupowi tylko jednej, a nie trzech maszyn.
Bez wątpienia pierwsze pytanie polskich sadowników będzie dotyczyło ceny takiego urządzenia. W tym wypadku mówimy o 75 000 euro (obecnie 341 000 złotych). Większe, montowane do fundamentów wiatraki są oczywiście droższe, ale są w stanie ochronić większy obszar upraw. W przypadku urządzeń statycznych mówimy o ochronie do 7 hektarów, a w przypadku urządzeń mobilnych – do 5 hektarów upraw.
Ponadto producent oferuje różne rodzaje wyposażenia, takie jak silniki o mocach od 160 do 240 koni mechanicznych, kilka rodzajów przekładni, które widzimy tuż nad wieżą. Co więcej inżynierowie firmy stale pracują nad najbardziej optymalnym kształtem śmigieł, które przy jak najmniejszym wkładzie energii będą potrafiły wytworzyć jak największy ciąg powietrza.
Urządzenie możemy zaprogramować, aby samoczynnie się uruchomiło i wyłączyło, gdy temperatura osiągnie zadane temperatury. Wartościami możemy sterować z poziomu telefonu. Co ciekawe mobilny wiatrak wyposażono także w system ochrony przed kradzieżą, który powiadomi SMS-owo właściciela w przypadku jakikolwiek nieprawidłowości.
Doświadczenia sadowników z zachodu Europy, Stanów Zjednoczonych, ale także z Polski potwierdzają, że jest to rozwiązanie wyjątkowo skuteczne w ochronie przed przymrozkami. Jednak za wysoką skuteczność trzeba słono zapłacić…