Mołdawia: Sady na północy kraju zniszczone przez burzę

zniszczony sad

Jak podaje agrobiznes.md tysiące drzew w sadach kilku sadowników w powiecie Briceni w Mołdawii zostało zniszczonych podczas burz, które w minionym tygodniu przechodziły przez ten kraj.

Podobnie, jak w naszym kraju, tak i w Mołdawii w ostatnich dniach sady ucierpiały w wyniku deszczowej pogody. W naszym kraju rzędy przewracają się w wyniku wyjątkowo mokrej gleby. Natomiast mołdawskie sady ucierpiały w wyniku wtorkowych burz. 

Także w  Mołdawii w wielu sadach nie zdążono przeprowadzić jeszcze zbiorów. Zdaniem sadowników w dużej części drzew nie da się już uratować. – Nasz sad ma już 8 lat. Miałem odmiany Red Chief i Szampion. Sad nie był ubezpieczony i nie wiem, czy takie katastrofy można ubezpieczyć. Pasmo burzy przebiegało przez całą wioskę, gdzie zniszczone zostały jabłka i drzewa. W naszym przypadku około 700 drzew –  mówi jeden z sadowników na łamach mołdawskiego serwisu. 

Mołdawianie zwracają uwagę, że to nie jedyne z negatywnych zjawisk pogodowych, które wpłynęły na wielość zbiorów jabłek. W Mołdawii była to susza, przymrozki i burze z gradem. 

Źródło: agrobiznes.md

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here