Mówi się, że polskim zagłębiem produkcji wiśni jest powiat lipski

zbiór wiśni w powiecie opolskim

Zbiory wiśni idą pełną parą. Sezon zaskoczył producentów wiśni nieco opóźnionym dojrzewaniem. W zależności od rejonu zbiory rozpoczęły się o około 15 – 20 dni później niż w ubiegłym roku. W niektórych rejonach Łutówka jeszcze w tym momencie jest niedojrzała. Wielu sadowników zdecydowało się na przerywanie – zrywane są tylko te dojrzałe owoce, reszta zostaje jeszcze na drzewach.

To, co różni poszczególne rejony produkcji wiśni, to podejście do zbiorów. Przyglądając się sadom w rejonie Grójca, Warki, Białej Rawskiej w większości możemy zobaczyć, że producenci podejmują się zbioru ręcznego. Jakaś część sadowników posiada, bądź wynajmuje usługowo otrząsarkę lub kombajn, jednak jest to mniejsza grupa.

Zupełnie odmienne podejście jest w rejonie zagłębia wiśniowego w powiecie lipskim. Podczas zbiorów wiśni w większości sadów pracują maszyny do zbiorów. Począwszy od podstawowych otrząsarek po nowoczesne kombajny, które są później wynajmowane. Zdaniem producentów, zbiór ręczny jest nieopłacalny.

Sadownicy z tamtych okolic opowiadają, że do popularyzacji zbioru mechanicznego kilka lat temu w największym stopniu przyczyniła się tak zwana poczta pantoflowa. Po zakupieniu przez jednego sadownika maszyny do zbioru wiśni, sąsiedzi przyglądali się jej pracy i wydajności. Szybka kalkulacja kosztów doprowadziła po kilku latach to tego, że w regionie ręcznie zrywa się wiśnie wyłącznie z młodych drzewek.

A Wy jakie macie zdanie? Według Was przyszłością jest mechaniczny zbiór? Obejrzyjcie relację z wczorajszej wizyty w jednym z sadów w powiecie lipskim:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here