Hurtowe ceny mrożonych wiśni w Europie – 25.06.2024. Sezon zbioru wiśni tuż tuż

wiśnie kisten

Wielkimi krokami zbliża się sezon zbioru wiśni. Sytuacja na europejskim rynku jest korzystna dla polskich sadowników, ale także dla producentów mrożonek.

Mrożone wiśnie w cenie

Jak informowaliśmy wcześniej, mrożone wiśnie są jednym z niewielu przetworów, w przypadku którego przetwórcy wchodzą w nowy sezon praktycznie bez zapasów. Obecnie hurtowe ceny mrożonych wiśni w Europie wahają się od 8,20 – 9,00 zł/kg (1,90 – 2,10 eur/kg) w zależności od jakości.

W efekcie popyt na świeże wiśnie do przetwórstwa jest wysoki. Niedawno informowaliśmy, że ceny wzrosły zarówno w Serbii, jak i na Węgrzech. W ubiegłym tygodniu przetwórnie w Mołdawii również zaczęły kupować i przetwarzać wiśnie, płacąc od 2,80 – 3,25 zł/kg (0,60 – 0,75 eur/kg). Jednak ostatnie ulewne deszcze pogorszyły jakość tamtejszych owoców, co doprowadziło do ich masowego pękania i spadku cen.

Zbiory Łutówki jeszcze w czerwcu

Sezon w Polsce rozpocznie się lada dzień. Obecnie trwają zbiory słodkich odmian wiśni, takich jak Debracen i Groniasta. W tym tygodniu na punkty skupu będą dostarczone pierwsze partie Łutówki, głównie z młodszych sadów i lżejszych gleb.

Kilka dni temu informowaliśmy, że polskie zakłady są świadome tegorocznego, niższego plonowania wiśni i cen, które je zrekompensują. Ponadto jest ono bardzo zróżnicowane. W rejonie Grójca są sady, które osiągną lokalnie dobrą wydajność. Jednak w zagłębiu sandomierskim i na Powiślu Lubelskim zbiory są na poziomie tych z 2017 roku, gdy sadownicy dosłownie „szukali” owoców na drzewach.

Jeśli chodzi o ceny skupu, najczęściej mówi się o poziomie od 4,00 do 5,00 zł/kg. Niewykluczone, że niższe plonowanie w Polsce i na południu Europy będzie skutkowało dalszymi wzrostami. Ponadto, mając na uwadze ceny mrożonek, producenci wiśni są w komfortowej sytuacji. Jednak niewykluczone, że przetwórcy, podobnie jak w przypadku truskawek, malin i porzeczek, mogą próbować początkowo kupować towar po jak najniższych cenach. Po to, aby średnia cena zakupu z sezonu była możliwie jak najniższa.

źródło: www.east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here