Murem za murarką, czyli akcja „Budujemy populację owadów zapylających” powraca

murarka ogrodowa

Sumi Agro Poland w sezonie 2021 rusza z popularną kampanią „Budujemy  populację owadów zapylających” w nowej odsłonie. W jej ramach firma przygotowała m.in. 1100 specjalnych zestawów, składających się z domku dla murarki ogrodowej oraz kokonów tego pożytecznego zapylacza. Trafią one w ręce rodzimych sadowników i plantatorów, którzy zdecydują się na pożyteczną ochronę swoich upraw. 

Owady zapylające są niezbędne do uzyskania odpowiedniej jakości oraz wielkości plonu. Szczególnie  widać to w przypadku upraw ogrodniczych. Dlatego tak istotne są wszelkie działania zmierzające  do utrzymania i rozwoju ich populacji. Równie ważna dla sukcesu w uprawie jest ochrona chemiczna.  To standard, bez którego nie można spodziewać się odpowiedniego plonu.  

Chroń pożytecznie i zyskuj 

Promowanie wiedzy o tym, że połączenie tych dwóch, zdawałoby się sprzecznych światów, jest nie  tylko możliwe, ale przynosi wymierne korzyści, to jeden z głównych celów realizowanej od lat przez  Sumi Agro Poland inicjatywy „Budujemy populację owadów zapylających”. Nie inaczej będzie w tym  roku, co podkreśla Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.: 

– Cieszymy się, że jako firma produkująca środki ochrony roślin już od 15 lat dokładamy swoją cegiełkę do budowania świadomości znaczenia owadów zapylających dla produkcji roślinnej w Polsce.  Tym bardziej, że dbałość o ich bezpieczeństwo można łatwo pogodzić ze skuteczną ochroną upraw.  Co więcej, wybór odpowiedniego środka ochrony roślin oraz zapewnienie sprzyjających warunków  dla obecności owadów zapylających na plantacji pozwala uzyskać satysfakcjonujący plon i przyczynia  się do wzrostu rentowności sadów i jagodników. Warto stale to podkreślać. Dlatego i w tym sezonie  rozdamy polskim producentom owoców, którzy zdecydują się na bezpieczną ochronę z Mospilan 20 SP, ponad tysiąc zestawów domków dla murarki ogrodowej wraz z kokonami.  

Jak informują przedstawiciele firmy, zestawy trafią do 100 wybranych sklepów na terenie kraju.  Warunkiem otrzymania gratis domku dla murarki wraz z kokonami będzie zakup minimum 200 g  insektycydu Mospilan 20 SP.  

Wśród zaplanowanych działań w ramach tegorocznej odsłony „Budujemy populację owadów zapylających” możemy spodziewać się także specjalnego webinarium poświęconego tematowi owadów zapylających czy konkursu facebookowego na profilu Sumi Agro Poland, w którym do wygrania będą domki dla murarek.

Bezpieczna ochrona z Mospilan 20 SP  

Nieprzypadkowa w całej akcji jest rola samego insektycydu Mospilan 20 SP, który doskonale wpisuje  się w ideę pożytecznej i bezpiecznej ochrony upraw. Wieloletnie badania dowodzą, że w porównaniu  z innymi preparatami dostępnymi na polskim rynku charakteryzuje się on najlepszym profilem bezpieczeństwa dla owadów zapylających, w tym właśnie murarki ogrodowej. Według opinii Instytutu Ochrony Środowiska – PIB (2013 r.) środek nie stwarza zagrożenia podczas stosowania  w okresie aktywności owadów pożytecznych oraz w czasie kwitnienia roślin lub chwastów.  

Superowad, który dobrze się chowa 

Murarka ogrodowa to samotnie żyjąca dzika pszczoła, nieposiadająca żądła. W Polsce występuje  naturalnie i jest bardzo skutecznym zapylaczem. Szczególnie upodobała sobie kwiaty roślin z rodziny  różowatych (Rosaceae). I tu właśnie leży jej nieoceniona rola, bo do wspomnianej rodziny należy  większość gatunków roślin sadowniczych. Co równie istotne, owad ten łatwo przystosowuje się do  warunków siedliskowych stworzonych przez człowieka i charakteryzuje się dużą dynamiką rozrodczą.  Dlatego idealnie nadaje się do chowu i można go wykorzystywać gospodarczo przy minimalnych  nakładach pracy. 

Sumi Agro Poland dla zapylaczy 

Najnowsza odsłona akcji „Budujemy populację owadów zapylających” to kontynuacja wieloletniej  działalności edukacyjnej firmy Sumi Agro Poland, prowadzonej od 2006 roku. Początkowo wszelkie  aktywności skupiały się na pszczole miodnej (kampania „Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół”).  W 2013 roku nastąpiło rozszerzenie działań. Wówczas ich „ambasadorką” została właśnie murarka  ogrodowa. 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dotychczasowy dorobek organizatorów. Przekazanie rolnikom i ogrodnikom tysięcy małych gniazd, domków i skrzyń gniazdowych murarki ogrodowej.  Powołanie Centrów Murarkowych. Liczne konferencje i spotkania organizowane dla grup rolników,  ogrodników, dystrybutorów i doradców. Solidna baza wiedzy w postaci broszur i artykułów eksperckich. To namacalne efekty działań w ramach akcji. Największym sukcesem jest jednak coraz  większa wśród polskich producentów świadomość dotycząca roli owad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here