Mycie i sortowanie czereśni – szybsze i łatwiejsze przygotowanie owoców do sprzedaży

sortownica do czeresni

Delikatność czereśni wymaga szybkiego i dokładnego ich sortowania. Tylko wysokiej jakości owoce gwarantują dobre ceny i zbyt. W maju 2020 r. firma INOX-TECH, polski producent maszyn, zainstalowała linię sortowniczą do czereśni w gospodarstwie Krzysztofa Rafalskiego (pow. sochaczewski). Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu możliwe jest szybkie umycie, osuszenie i posortowanie tych owoców. Zdaniem sadownika, maszyna ta znacznie usprawniła przygotowanie owoców zgodnie z wymogami odbiorców oraz ułatwiła ich sprzedaż.

Technologia i funkcjonalności

Prace nad urządzeniem sortującym czereśnie firma INOX-TECH prowadziła od początku 2019 r. Naszym zamiarem było skonstruowanie maszyny, która pomoże w zautomatyzowaniu mycia, sortowania i ważenia owoców. Udało się nam to osiągnąć łącząc te trzy funkcjonalności w jednym zintegrowanym urządzeniu – mówi Marcin Mirosław, właściciel firmy INOX-TECH. W efekcie wiosną 2020 r. firma wprowadziła na rynek pierwszą kompletną linię do sortowania czereśni. Maszyna ta zaprojektowana i wyprodukowana przez INOX-TECH umożliwia mycie czereśni, odrzucenie owoców uszkodzonych, rozcinanie szypułek, sortowanie owoców według wielkości i odważenie pożądanej ich ilości w danej klasie wielkości. W skład linii wchodzi myjka wodno-powietrzna, przenośnik inspekcyjny z przenośnikami odsortu, przenośnik sortujący wyposażony w 7 kanałów
– każdy dla innej wielkości owoców z systemem automatycznego ważenia.

Pierwszą czynnością jest wstępne oczyszczanie i mycie owoców. Zastosowano rozładunek wodny, aby czereśnie nie uległy uszkodzeniom mechanicznym. Następnie trafiają one do drugiego zbiornika z wodą i/lub środkami zwiększającymi ich trwałość. Po kąpieli owoce są osuszane. Tak przygotowane trafiają na przenośnik inspekcyjny, gdzie ma miejsce kontrola wizualna, a następnie są sortowane według wielkości i transportowane na linkowy przenośnik wyposażony w system noży rozcinających ich szypułki. Urządzenie to pozwala na posortowanie czereśni na 7 kalibraży, o średnicy od 22 do 38 mm z możliwością płynnej regulacji. Owoce danej wielkości trafiają do skrzynek umieszczonych na automatycznych wagach, które umożliwiają ich dokładne odważenie, zgodnie z zadaną na panelu wagą. Cała konstrukcja wykonana jest ze stali kwasoodpornej, a wszystkie użyte materiały mające bezpośrednio styczność z owocami są dopuszczone do kontaktu z żywnością – zaznacza producent urządzenia.

Wydajność i zalety

Urządzenie firmy INOX-TECH, to inwestycja, która pozwala na zmniejszenie udziału ludzkiego podczas sortowania czereśni, przez co można zmniejszyć koszty ich przygotowania od 30 do 50%. Z doświadczenia sadowników, którzy użytkowali naszą linię w minionym sezonie wynika, że przy jej obsłudze przez 8 osób, możliwe jest – w zależności od partii owoców – wysortowanie do 700 kg czereśni w ciągu godziny – mówi p. Marcin. Sortowanie czereśni na linii firmy INOX-TECH pozwala na podział czereśni na kilka klas jakościowych. Umożliwia przez to przygotowanie wyrównanych pod względem jakości partii towaru, a to przekłada się na wzrost standardu gotowego produktu.

Opłacalność zakupu maszyny wynika z niskich kosztów jej eksploatacji – jest ona prosta w obsłudze i funkcjonalna. Intuicyjny sposób regulacji i nastaw urządzenia, sprawia, że praktycznie każda osoba po krótkim przeszkoleniu przez serwis producenta może je bezproblemowo obsługiwać. Przede wszystkim jednak, urządzenie to bardzo ułatwia przygotowanie owoców klasy premium. Odpowiednio delikatne elementy konstrukcyjne umożliwiają otrzymanie partii owoców bez jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych. Zastosowanie zautomatyzowanego urządzenia do sortowania i ważenia znacznie zmniejsza czas i koszty przygotowania owoców do sprzedaży w stosunku do pracy ręcznej. Ponadto pozwala na uzyskanie partii czereśni o dokładnie określonej średnicy. Proces ten wspiera otrzymanie wysokojakościowego produktu, co zwiększa zyski producenta – dodaje p. Marcin.

Kontakt z producentem:
inoxtech.mm@gmail.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here