Na Broniszach duża podaż jabłek – jakie ceny?

Gala Must

Od początku tygodnia na rynku hurtowym w Broniszach panuje duży ruch. Wzrasta podaż, a co za tym idzie spadają ceny jabłek. Duża cześć placu jest wypełniona sprzedającymi jabłka. Co ciekawe, spośród wszystkich jabłek najtańsza jest Gala. Kupujący poszukują natomiast Pirosa.

Zarówno na tym, jak i na wielu innych rynkach mamy do czynienia z bardzo dużą paletą odmian. Ostatnie partie Pirosa z chłodni bardzo szybko znajdują swoich nabywców i sprzedają się w cenie około 45 zł za skrzynkę towaru premium.

Ceny oferowanych odmian są bardzo wyrównane. Nie jest wyrównana natomiast jakość. Niemniej najwyższej jakości jabłka można obecnie sprzedać po 35 zł za skrzynkę. Wyraźnie odbiega od tych cen Gala. W jej przypadku stawki kształtują się na poziomie od 20 do 30 zł za skrzynkę. Ma to wpływ kilka kwestii.

Po pierwsze to, że Gala to odmiana kierowana przede wszystkim na eksport. Stąd mniejszy popyt na rynkach hurtowych i widać to już od kilku lat. Jednak zazwyczaj ceny nie odbiegały znacząco od innych odmian. Z kolei część sadowników jest zdania, że dostępna od dwóch tygodni, niezwykle twarda Gala odstraszyła konsumentów i kupujących – stąd brak zainteresowania i niższe ceny.

Dobrym popytem cieszy się również gruszka Klapsa. Już jakiś czas temu zakończyły się jej zbiory. W związku z tym oferowane owoce pochodzą z chłodni i osiągają bardzo dobre ceny. Tradycyjnie Klapsa sprzedawana jest w trzech sortach. Za najładniejsze owoce sadownicy otrzymują 90 – 95 zł za 20 kilogramową skrzynkę. Natomiast owoce średniej jakości i wielkości są sprzedawane po 75 – 85 zł za skrzynkę. Jeśli chodzi o Konferencje to popyt jest przeciętny, a zdaniem niektórych słaby. Ceny za towar premium to przedział 60 – 80 zł za skrzynkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here