Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z wartości naszej produkcji

koncentrat jabłkowy

Zacznijmy od liczb. Eksport koncentratu jabłkowego w minionym sezonie przekroczył wartość 2 miliardów złotych. Eksport jabłek deserowych to 1,6 miliarda złotych. To ogromne liczby, które udowadniają nam, czemu przetwórstwo powinno być w polskich rękach.

Sadownicy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wszechstronne zastosowanie ma jabłko w postaci koncentratu. Na co dzień nie myślimy również o ogromnej wartości naszej produkcji jabłek, z której powinniśmy przecież zdawać sobie sprawę.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Aby uświadomić sobie codzienną skalę ogromnych pieniędzy, o których mówimy, wystarczy jedno porównanie. Skupienie 2,5 miliona ton jabłek w sezonie po 50 lub po 60 groszy to dla przetwórców różnica w wydatku na poziomie 250 milionów złotych. Nie powinny nas zatem dziwić różnego rodzaju zagrywki, które mają na celu obniżenie cen skupu. 

Większość jabłek spożyta pod postacią soku?

Przeciętny Amerykanin spożywa 20 kilogramów jabłek rocznie. Co ciekawe, 52% tego całkowitego spożycia stanowią soki. Spożycie świeżych owoców stanowi 35%. Takich badań w Polsce nikt nie prowadził, jednak nie powinno być zaskoczeniem, gdyby okazało się, że również w Polsce większość jabłek spożywana jest właśnie pod postacią soku.

Koncentrat jabłkowy jest bardzo wszechstronnym produktem. Pijemy go nie tylko w soku jabłkowym, ale także w mieszankach soków, także z owoców tropikalnych. Jeśli zaczniemy sprawdzać skład to możemy się zdziwić, że stanowi bazę wielu mieszanek smakowych. Po wprowadzeniu podatku cukrowego, 20% wielu napoi również stanowi koncentrat jabłkowy, co w rezultacie zwiększa roczne spożycie jabłek właśnie pod postacią soku.

Wyniki takich badań mogłyby być naprawdę interesujące. Nie zapominajmy, że koncentrat jabłkowy, czyli jabłka w płynnej postaci, spożywane są także w ketchupach i wielu innych produktach spożywczych. Wielu sadowników na co dzień nie zdaje sobie sprawy, jak wszechstronnym produktem jest koncentrat jabłkowy, a więc także i jabłka…   

 

źródło: www.ers.usda.com

3 KOMENTARZE

  1. Przypomnij sobie jak nas Niemcy traktowali we wojnę. Małe dzieci które urodziły się w baraku Auschwitz, topili w beczce z wodą, albo za nogi i o ścianę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here