Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego wózka widłowego?

wózek widłowy

Wózek widłowy to w nowoczesnym gospodarstwie sadowniczym pojazd absolutnie niezbędny. Jeśli kupujemy nowe urządzenie, przez wiele lat nie będziemy mieli problemów z eksploatacją. Jeśli natomiast kupujemy używany sprzęt, to jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Zacznijmy od serwisu. O ile z naprawą hydrauliki lub mechaniki nie powinno być problemów, to z elektroniką już tak. Nowe wózki z biegiem lat były wyposażane w coraz więcej modułów elektronicznych. Problemy z naprawa tych części w wózkach to po pierwsze widoczny niedobór specjalistów – elektroników. Po drugie, natomiast sama specyfika budowy tych części. W nowych wózkach nie znajdziemy płytek, w których można by przelutować kilka części. Znajdziemy w ich miejscu całe moduły. Często skonstruowane tak, że ich rozebranie i naprawa są niemożliwe. Z drugiej strony, nowe części są niezwykle drogie. Obecnie to właśnie elektronika jest najbardziej kosztowna, kłopotliwa i awaryjna w naprawie.

Pierwszą częścią wózka, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest akumulator. W używanych maszynach stanowi on nie rzadko 1/4, czy nawet 1/3 ceny. Akumulator nie powinien być zasiarczony, jeśli spojrzymy na niego od góry. Ponadto górna płaszczyzna baterii powinna być równa, bez wybrzuszeń. Jeśli wszystkie cele są jednakowych rozmiarów i wszystkie są w jednej płaszczyźnie, nie widać wycieków i osadów, to bateria powinna nam jeszcze kilka lat posłużyć. Warto dodać, że to również nie jest regułą.

W tym miejscu warto wspomnieć, jak prawidłowo eksploatować akumulator, aby służył nam jak najdłużej. Panuje tu ta sama zasada, co w telefonach z bateriami litowo-jonowymi. Bateria musi być rozładowana do końca, a następnie ładowana do pełna w jednym cyklu. Pamiętajmy, że wodę destylowaną uzupełniamy wyłącznie po zakończonym cyklu ładowania! Żywotność baterii najbardziej skraca godzinne czy dwugodzinne ładowanie na chwile przed tym, gdy urządzenie będzie nam potrzebne. Warto uznać powyższe reguły jako niepodważalne, właśnie po to, aby również nowe wózki służyły nam jak najdłużej.

Pozostając w temacie baterii i ładowania. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na prostownik dołączany do wózka widłowego. Czy jest to urządzenie oryginalne, dostarczane fabrycznie z maszyną oraz czy po zakończonym cyklu ładowania samoczynnie się rozłącza.

Zagadnieniem, które możemy samodzielnie zweryfikować, jest kwestia dźwięków, jakie wydaje używany wózek. O ile głośny dźwięk pompy przy podnoszeniu ciężaru nie powinien nas martwić (pompa psuje się rzadko, a winny jest zawór ciśnieniowy w rozdzielaczu). To warto wsłuchać się w łożyska w silnikach. Są one zlokalizowane przy kołach napędowych. Zużyte łożyska w większości marek charakterystycznie szumią, bądź huczą. Naprawa jest dość kosztowna.

Możemy również sprawdzić stan masztu. Pomimo tego, że awarie tej części są stosunkowo rzadkie, to warto zwrócić uwagę na poziom luzów w podniesionym maszcie. 

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli ktoś ma zamiar kupić kilku a nawet kilkunastoletni wózek za 30-40 tys. zł, to proponuję zakupić wózek nowy FUT LIFT bez elektroniki i komputera a nawet bez PDFa. Polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here