Na ile zerowy VAT na owoce pomoże branży?

MRIRW

Polski rząd ma zielone światło od Brukseli na wprowadzenie zerowego VAT-u. Sęk w tym, że nowe przepisy wchodzą w życie dopiero pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku. Jaki realny wpływ na ceny żywności będą miały nowe przepisy?

Polski Minister Finansów wnioskował o jak najszybszą możliwość wprowadzenia zerowej stawki VAT na żywność w naszym kraju. Jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie go w zasadzie od zaraz. Czyli tak naprawdę pół roku wcześniej niż wprowadzenie oficjalnej unijnej dyrektywy VAT-owskiej. 

Ta wejdzie w życie pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku. Niemniej, Bruksela nie będzie się sprzeciwiać, jeśli polskie władze prowadzą nowe przepisy przed wprowadzeniem ich w całej Wspólnocie. Podsumowując, jeśli nasz rząd prowadzi zerowy VAT na żywność to przez pół roku będziemy funkcjonować niezgodnie z przepisami unijnymi. Równocześnie, Bruksela po prostu „przymknie na to oko”. Minister Tadeusz Kościński poinformował wczoraj, że nowe przepisy mogą wejść w życie od 1 lutego 2022 roku.

Spotkamy się z coraz częstszymi opiniami ze strony ekspertów w dziedzinie ekonomii, że rozwiązanie to tylko okresowo i nieznacznie spowolni wzrost cen żywności. Ta drożeje w Polsce w tempie 6,3% rocznie, a owoce i warzywa są objęte 5% stawką. Niestety, jak doskonale wiemy wzrosty nie dotyczą cen jabłek. Zatem nawet w ujęciu rocznym rozwiązanie nie będzie skutkowało widocznymi spadkami cen.

Nowe przepisy będą wprowadzone na okres zaledwie pół roku. Zatem przez te pół roku jedynie wychowują trend inflacyjny. Po tym czasie wzrosty cen żywności  z powrotem przyspieszą. Rozwiązanie będzie miało dobry efekt polityczny w okresie krótkoterminowym. Natomiast po powrocie 5 czy 8% stawki VAT, wzrost cen żywności dodatkowo przyspieszy inflację. 

źródło: pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here