Na rynek trafiają pierwsze partie krajowych śliwek

śliwka Herman

Pierwsze partie krajowych śliwek są właśnie kierowane do sprzedaży. Sezon rozpoczyna się tradycyjnie od odmian Herman i Ruth Gerstetter. 

Na rynku pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży śliwek. Tradycyjnie do sprzedaży są kierowane odmiany takie jak Herman czy Ruth Gerstetter. Sadownicy, którzy jako pierwsi oferują owoce, sprzedają je po atrakcyjnych cenach. Kilogram wczesnych odmian jest przez sadowników wyceniany na 5 zł.

Pierwsze partie są nieduże co wynika ze struktury nasadzeń. Wczesne odmiany nie należą do łatwych w produkcji. Wobec tego zazwyczaj oferowane ilości pochodzą z pojedynczych rzędów bądź kilku czy kilkunastu drzew rosnących w większych sadach śliwowych.

Niestety, z punktu widzenia producenta plonowanie odmian Herman i Ruth Gerstetter jest niskie. Ponadto owoce dojrzewają niezwykle nierównomiernie. Na jednej gałęzi tak samo wyeksponowanej na działanie promieni słonecznych znajdziemy obok siebie owoce bardzo miękkie i zupełnie niedojrzałe. Ponadto w okresie dojrzewania owoce intensywnie opadają.

Pierwsze owoce każdego gatunku cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku śliwek. Niewątpliwą zaletą wczesnych odmian jest ich smak. Wobec tego małe partie powinny szybko znaleźć nabywców w dobrych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here