Na rynku jabłek przemysłowych nieco spokojniej

jabłka przemysłowe

Na rynku surowca do przetwórstwa obserwujemy stabilizacje w handlu. Dostawy są awizowane i przetwarzane na bieżąco. Ceny również są stabilne z nieznaczną tendencją wzrostową.

Ceny surowca do przetwórstwa w ostatnim czasie nieznacznie wzrosły. Dziś sadownicy sprzedadzą jabłka przemysłowe od 0,48 do 0,53 zł za kilogram netto. Stawka zależy od jakości produktu oraz ilości. Zielone odmiany są kupowane po 0,60 zł za kilogram. Tradycyjnie, najwyższe ceny dotyczą Goldena Deliciousa. 0,65 zł za kilogram netto to najwyższa stawka, jaką potwierdziliśmy.

Większość zakładów kontynuuje produkcję po przerwie świątecznej. Jak informują nas dostawcy, surowca na zakładach nie jest dużo. Zdarzają się kursy na wywóz jabłek deserowych do przetwórstwa. Niemniej nie są one częste. Handel przebiega dosyć płynnie. Takie ustabilizowanie rynku jest dobrą informacją.

Ciekawe informacje docierają z Mołdawii. Jak informują wschodnie media tamtejsze zakłady przetwórcze wznowiły produkcję w nowym roku wyjątkowo wcześnie. Zazwyczaj produkcja po przerwie świątecznej była rozpoczynana w połowie lutego. W tym sezonie ma to miejsce miesiąc wcześniej. Ceny skupu w Mołdawii są znacznie niższe niż w Polsce. Sadownicy otrzymują od 1,2 do 1,4 lei mołdawskich, czyli 0,26 – 0,30 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here