Najniższe oferty na rynku to próby zaniżania cen

Red Jonaprince

Najistotniejsze z puntu widzenia rentowności gospodarstw są jabłka deserowe. Jak aktualnie kształtują się ceny zakupu na sortowanie?

Ze względu na koszty przechowania duża część sadowników decyduje się na bezpośrednią sprzedaż. Zwiększona podaż w krótkim czasie daje sposobność do obniżania cen. W przypadku większości odmian, uśrednione stawki po sortowaniu niestety są poniżej kosztów produkcji.

Pośrednicy, jak w każdej innej gałęzi gospodarki, nie mają żadnych sentymentów, jeśli chodzi o zakup po coraz niższych cenach. Sadownicy nie powinni godzić się na oferty zakupu równe połowie kosztów produkcji i płatności po kilku miesiącach. Najniższe oferty powinny być ignorowane.

Paskowane sporty Gali są skupowane najczęściej po 1,10 – 1,30 zł/kg, jeśli chodzi o jabłka powyżej 70 mm lub od 70 do 80 mm. Pozostając przy Gali to jabłka poniżej 70 mm są skupowane w zdecydowanej większości po 0,80 zł/kg. W zależności od nabywcy (a w zasadzie preferencji jego odbiorcy) w tej cenie skupowane są jabłka 50 – 70 mm lub 60 – 70 mm.

Najczęściej po 1,20 zł/kg sadownicy mogą sprzedać odmiany poszukiwane w ostatnich sezonach na krajowych rynkach hurtowych, Czyli np. Lobo i Cortlanda. Obok ofert zakupu na sortowanie przybywa ofert zakupu za wagę w skrzyni na przechowanie. Jabłka te trafią zimą i wiosną właśnie na krajowy hurt.

Nieco tańsze są Golden Delicious i sporty Red Deliciousa. W tym przypadku ceny również są bardzo wyrównane. Za jabłka od 70 do 80 mm kupujący oferują 1,00 – 1,10 niezależnie od sportu. W tym samym przedziale cenowym mieszczą się oferty zakupu Mutsu czy Cortlanda.

Odmiany, których na rynku jest najwięcej niestety muszą być najtańsze. Chodzi o Szampiona, Ligola, Red Jonaprinca i w najbliższej przyszłości wielu sportów Jonagolda i Jonagoreda. Jeśli chodzi o stawki na sortowanie to w ich wypadku oferty wynoszą 0,70 – 0,80 zł/kg za jabłka powyżej 70 mm. Niestety, spotkamy się z jeszcze niższymi ofertami zakupu, ale tak jak wyżej napisaliśmy, takie stawki należy ignorować i żądać wyższych cen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here