Naprawa międzyrzędzi po dzikach – brona aktywna

brona aktywna

Koniec zbiorów to również moment na wykonanie prac porządkowych w sadach. Sezon był bardzo mokry, czego wynikiem są rozjeżdżone międzyrzędzia i koleiny. W niektórych sadach spustoszenie czynią także dziki.

Z roku na rok sadownicy coraz częściej narzekają na rosnącą populację dzików, które szczególnie upodobały sobie sady jako miejsca do żerowania. Co jakiś czas niespodziewanie w sadach można natknąć się na doszczętnie zrujnowaną murawę. W tym sezonie tuż przed zbiorami w wielu sadach powstały niemałe problemy z powodu działalności tych dzikich zwierząt. Większość sadowników nie miała czasu poprawiać tego „bałaganu” i dopiero teraz przystępuje do naprawy murawy.

zniszczone miedzyrzedziaJak widać na załączonych zdjęciach, niektórzy mogliby pomyśleć, że sadownik wykonywał mechaniczną uprawę pod koronami drzew. Ziemię wzruszyły jednak dziki. Problemem jednak jest zniszczona murawa w międzyrzędziach, która utrudnia wykonywanie zabiegów. W celu poprawy stanu międzyrzędzi sadownicy używają borny aktywnej.

brona aktywnaMaszyna, zdobywa coraz większą popularność wśród sadowników. Obecnie używana do wyrównywania murawy po dzikach czy uporania się z powstałymi koleinami. Pomimo wysokich cen nowych urządzeń, można je również wynająć na krótki okres.

Tak jak w przypadku każdej maszyny mamy do wyboru urządzenia nowe i używane. Używane urządzenia kupimy już od 5000 zł w górę. Jednak za używany sprzęt dobrej klasy trzeba zapłacić ponad 10 000 zł. Z kolei nowe brony, to wydatek ponad 20 000 zł.

zniszczona murawaCena to nie wszystko. Główna zaletą tego typu maszyn jest wszechstronność. Brona aktywna jest również używana do uprawy gleby pod nowe nasadzenia. Spulchnia, rozdrabnia i napowietrza glebę. Po niezwykle mokrym październiku w wielu sadach przydaje się również do wyrównywania powstałych kolein. Co na cięższych glebach było szczególnie kłopotliwe w okresie zbiorów.

Ci, którzy takich maszyn nie posiadają mogą je wypożyczyć. Nie brakuje również takich ofert. Stawki za dobę to od 350 do 400 zł. Jak dowiadujemy się od sadownika, który wynajmuje różne maszyny, brona aktywna to dość awaryjne urządzenie, które często trzeba naprawiać – stąd wysoka cena najmu. Awaryjność nie wynika ze słabych materiałów czy wadliwej konstrukcji, lecz z używania ciągników o dużej mocy i dużych obciążeń.

brona aktywna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here