Nie dajmy sobie wmówić, że nasze owoce są niepotrzebne

jabłka przerywka

Nie dajmy sobie wmówić, że nasze owoce są niepotrzebne lub można je zastąpić importem. Prawda jest taka, że niedobry w Polsce odbijają się wyższymi cenami w Europie i na świecie oraz niemałym „zamieszaniem” na rynku.

Mniej jabłek i mniejsza produkcja koncentratu

Sezon 2024 udowadnia nam, jak bardzo istotna w skali Europy i świata jest produkcja owoców w Polsce, szczególnie jabłek. Powtarzane od lat słynne już „zapasy” i kreowanie „niepotrzebności” owoców w okresie skupu to tylko zabiegi branży przetwórczej, aby kupić surowiec jak najtaniej.

Widmo niedoborów jabłek pokazuje nam, jak bardzo ważna jest produkcja w naszym kraju. Czołowe portale zajmujące się tematyką informują, że popyt ze strony odbiorców koncentratu i soku jabłkowego jest bardzo wysoki. Najwięksi kupujący czekają na rozpoczęcie nowego sezonu i możliwość zakupu. Analitycy skupiają się na prognozach zbiorów jabłek w Polsce oraz prognozach produkcji i cen koncentratu jabłkowego.

Niestety, najsmutniejsze jest to, że będąc tak ważnym punktem na owocowej mapie świata, polscy sadownicy i mniejsi przetwórcy mają znikomy wpływ na kształtowanie się rynku i cen. To przede wszystkim zasługa znacznego zdominowania przetwórstwa przez zachodnie firmy. Równie istotne jest rozdrobnienie produkcji i brak zorganizowania.

Wiśnie równie ważne

Wiosenne przymrozki, a także niższe zbiory wiśni w Serbii i na Węgrzech sprawiły, że największe firmy przetwórcze i ich odbiorcy już teraz uważnie śledzą sytuację w Polsce. Chodzi o wiśnie, których ceny skupu rosną od początku sezonu. Dla branży spożywczej, cukierniczej i HoReCa oznacza to droższe mrożonki.

Stało się tak, jak prognozowali Węgrzy. Rzeczywista skala strat po przymrozkach w Polsce będzie miała odzwierciedlenie w cenach. Warto na koniec zaznaczyć, że gdy w Polsce brakuje owoców ma to odzwierciedlenie w europejskich cenach mrożonek, soków i koncentratów, a w branży następuje ożywienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here