NIE dla importu z Ukrainy!

koncentrat jabłkowy

Związek Sadowników RP domaga się natychmiastowych działań w sprawie wstrzymania importu produktów rolnych z Ukrainy, szczególnie przetworzonych owoców, który ma bardzo negatywny wpływ na sytuację dochodową polskich rolników.

Na stronie Związku Sadowników RP pojawiło się stanowisko dotyczące niekontrolowanego importu owoców z Ukrainy. Poniżej jego treść:

Solidaryzujemy się z protestującymi rolnikami w różnych częściach Polski, szczególnie producentami zbóż, których najwcześniej dotknął kryzys związany z niekontrolowanym importem. Żądamy natychmiastowej informacji o ilościach wwiezionych do naszego kraju mrożonek, soków i innych przetworów na bazie owoców, pochodzących z Ukrainy.

Domagamy się zwiększenia działań kontrolnych, szczególnie w zakresie badań na pozostałości środków ochrony, metali ciężkich i innych substancji, które nie spełniają polskich i unijnych norm. Domagamy się natychmiastowej renegocjacji umów międzynarodowych, które Polska w ostatnich latach zaakceptowała, a które umożliwiły prowadzenie procederu niekontrolowanego importu z Ukrainy produktów rolnych.

Jednocześnie przypominamy, że Związek od kilku lat systematycznie sygnalizował problem niekorzystnego dla branży sadowniczej znoszenia ceł i kontyngentów ilościowych dla produktów importowanych z Ukrainy, co było niestety bagatelizowane i nie brane pod uwagę.

Źródło: Związek Sadowników RP

1 KOMENTARZ

  1. Handlować nie umiecie? Macie tanie płody rolne za miedzą – wystrczy mózgiem ruszyć. Niemcy, Holandia tak robią od lat z naszymi płodami rolnymi i każdy jest zadwolony. Nowa Zelandia jest światowym liderem produkcji mleka – jakim cudem tak mały kraj może być liderem? Piętrowo te krowy hodują i doją, czy jak?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here