Nie kupuj kradzionego, jutro może ukraść tobie

złodzieje

Kupując od złodzieja karmi się ich. Nie kupuj kradzionego, jutro może ukraść tobie!!! Co i rusz słyszymy w środowisku sadowniczym o kolejnych kradzieżach. Często dotyczy to niezbyt kosztowych dóbr takich jak elementy nawodnienia, zdarza się też, że złodzieje kradną z gospodarstw znacznie cenniejsze maszyny, takie jak ciągniki i opryskiwacze.

Jednak bez względu na wartość materialną rzeczy skradzionej, karygodność czynu jest taka sama. Często w rozmowach z poszkodowanymi słyszmy, że najgorsza jest bezradność. W jednej chwili, niepostrzeżenie zostajemy pozbawieni czegoś, na co ciężko pracowaliśmy, co było przedmiotem wielu wyrzeczeń i starań. Zapracowaliśmy, poświęciliśmy czas, poczyniliśmy nakłady finansowe, a ktoś postanowił przywłaszczyć sobie nasze dobro. Bez pytania i po cichu, bezczelnie.

Nic dziwnego, że informacje o kradzieżach są takie nośne. Współczujemy, pocieszamy, rozpowszechniamy informacje. Ale tylko czasami pojawia się refleksja, a jakże słuszna. Bo przecież w większości przypadków towar skradziony znajdzie nowego właściciela. Złodziej wcale nie kradnie dla siebie.

Dziś okradziony został sąsiad, ale czy jutro również nie zastaniemy podobnej niespodzianki? – Kupując od złodzieja karmi się ich. Nie kupuj kradzionego, jutro może ukraść tobie!!! – tą radę od kolejnego poszkodowanego powinniśmy wziąć sobie do serca, bo tylko tak możemy przyczynić się chociaż odrobinę do ograniczenia tego procederu.

Dziś pojawiły się kolejne informacje o kradzieży. Tym razem elementów do naciągania drutów. Dla policji szkodliwość czynu zapewne niewielka, ale wandalizm rażący. Poza tym, bez względu na szkodliwość czynu, kradzież i zniszczenie zawsze będzie dotykać w ten sam sposób. Gdyby nie kupowano kradzionych sprzętów, złodziei z pewnością byłoby mniej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here