Nie stać nas sprzedawać tanio jabłka

zbiory jabłek

Wzrost kosztów produkcji razem z inflacją i kosztami pracy każą postawić zdecydowaną tezę. Mianowicie obecnie producentów nie stać na sprzedaż jabłek deserowych poniżej 1,50 zł za kilogram.

Punktem wyjścia do rozważań niech będą oferty kupna jabłek deserowych po 0,80 zł za kilogram „na gotowo”. Dotyczą one przede wszystkim odmian Paulared, Delikates czy Celeste powyżej 70 milimetrów średnicy. Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż po 0,80 zł dodając koszty naszej pracy przy sortowaniu jest sprzedażą poniżej kosztów produkcji.

Co będzie dalej? Rozpoczynają się zbiory Gali. Oferty są dosyć zróżnicowane. Od 1,20 zł/kg za jabłka powyżej 70 milimetrów do 1,80 zł/kg za poszukiwane, paskowane sporty Gali. Pierwsza oferta jest nieporozumieniem, zwłaszcza wobec kosztów produkcji na poziomie blisko 1,00 zł/kg oraz 5% procentowej inflacji CPI.

Coraz większe znaczenie będą miały koszty pracy. O ile pracownicy sezonowi pracują dziś za 12 złotych na godzinę to coraz częściej oczekują podwyżek. Część producentów się na nie godzi. A gdzie marża? Każdy przedsiębiorca, w tym sadownik musi pracować na określonej marży. W przeciwnym razie zbankrutuje. Nie będzie ani kłamstwem, ani przesadą stwierdzenie, że wobec aktualnej sytuacji na rynku nie stać sadowników na sprzedaż jesiennych odmian bezpośrednio z sadu poniżej 1,50 zł za kilogram.

Gospodarstwa muszą zarabiać. Przeciwieństwem tego jest wyłącznie bankructwo. Sprzedaż jabłek poniżej 1,00 zł za kilogram niestety będzie skutkować tą drugą opcją. Zatem po raz kolejny można powtórzyć, że obecnych warunkach sadowników nie stać na niskie ceny jabłek.

1 KOMENTARZ

  1. Powinniśmy dbać o nasze marne interesy. Jak ?. Ustalmy min. cenę od 1,20 zł /kg czy 1,50 zł/kg w zależności od jakości oraz gatunku jabłka . Wszyscy do których dzwonią powinni dostać odpowiedź , że poniżej tych cen nie ma o czym rozmawiać . Powtarzam wzyscy sadownicy powinni tak odpowiadać . Ci którzy oferują 80 gr /kg powinni być wyśmiani – sadownik nie powinien być niewolnikiem i oddawać swój towar po cenach nie pokrywających nawet kosztów produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here