Nie tylko my liczymy na Egipt

Golden Delicious

O tym, jakim znaczącym rynkiem dla wielu europejskich eksporterów jabłek jest Egipt, świadczą liczby. Niestety, ten rynek jest strategiczny nie tylko dla polskich jabłek. A jak wiemy, dziś egipscy importerzy skupiają się na zbożu.

W sezonie 2021/22 Egipcjanie zaimportowali 302 268 ton jabłek z Unii Europejskiej. Oznacza to, że byli największym importerem jabłek z UE. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania. W tym przypadku import jabłek wyniósł w tym samym okresie 195 737 ton. Trzecie miejsce zajmują Indie – 90 784 ton, a czwarte Arabia Saudyjska – 82 101 ton. import jabłek do UE
źródło: raport USDA. European Union: Fresh deciodous fruit annual

Pięcioma największymi eksporterami z UE, którzy łącznie odpowiadają za 93% eksportu jabłek z UE w roku 2021/22 są Polska, Włochy, Francja, Hiszpania oraz Grecja. Warto jednak przyjrzeć, jakie rynki są strategiczne dla tych państw.

Polska (jabłka wysyłane są głównie do Białorusi, Kazachstanu, Egiptu, Jordanii i Wielkiej Brytanii),
Włochy (do Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Indii, Wielkiej Brytanii i Norwegii),
Francja (eksport głównie do Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kolumbii, Wietnamu i Indii),
Hiszpania (głównie do Wielkiej Brytanii, Maroka, Mauretanii, Kolumbii i Brazylii),
Grecja (jabłka sprzedaje do Egiptu, Jordanii, Albanii, Arabii Saudyjskiej i Izraela).

Amerykanie przewidują, że w roku 2022/23 eksport jabłek z UE wzrośnie o około 100 000 ton (wzrost o 8%) w wyniku wyższej produkcji w Polsce i Belgii. Prognozy wzrostu eksportu to dobra informacja. Pozostaje mieć nadzieję na stabilizację na rynku zbóż, która pozytywnie wpłynie na eksport jabłek także z Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here