Nieco wyższy popyt na przemysłowe gruszki

gruszka przemysłowa

Ceny gruszek przemysłowych są nieco wyższe od cen jabłek przemysłowych. Początek roku przynosi nieznaczną poprawę popytu.

Za gruszki przemysłowe sadownicy otrzymają dziś około 0,65 złotego za kilogram. Nieco droższe są owoce na przeciery. Te kosztują od 0,75 do 0,80 zł/kg. Najdroższe są obecnie gruszki na obieranie. Kosztują od 1,10 do 1,20 zł/kg. Z każdym sortem rosną wymagania jakościowe.

Skupem gruszek zajmuje się między innymi Karol Kucharski, który podkreśla, że nawet w przypadku gruszek przemysłowych za najniższą stawkę mówimy tak naprawdę o „suchym przemyśle”. Nieco wyższej jakości powinny być gruszki na przeciery. Jak dodaje, styczeń charakteryzuje się nieznacznie wyższym zapotrzebowaniem ze strony przetwórców.

Jeśli chodzi o gruszki na obieranie to należy pamiętać, że w tym wypadku chodzi niemal wyłącznie o odmianę Lukasówka. Wyższość odmiany nad Konferencją w tym procesie przetwórstwa wynika z jej kształtu. Niemniej nasadzeń Lukasówki w kraju nie przybywa, a jest wręcz odwrotnie. Jeśli trend będzie kontynuowany to zdaniem naszego rozmówcy będziemy notowali na rynku niedobory gruszek na obieranie.

Jeśli chodzi o Konferencję to obserwujemy wzrost zainteresowania jej uprawą. Idzie za tym rosnący obszar uprawy. W związku z tym niewykluczone, że wraz ze wzrostem podaży i dostępności owoców przemysłowych będzie rozwijało się w Polsce przetwórstwo gatunku.

gruszka przemysłowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here