Niedobory czereśni i szybkie wzrosty cen hurtowych

czereśnie w hurcie

Podobnie jak w przypadku truskawek, w ostatnich dniach okresowo brakuje także czereśni. Ceny w hurcie wyraźnie wzrosły.

Ceny czereśni w hurcie – 03.07.2024

W trwającym tygodniu notujemy okresowy niedobry czereśni. Tak było w poniedziałek i dziś. Podaż jest nieco większa późnymi popołudniami i wieczorami. Zdecydowana większość sadowników zakończyła już zbiory odmiany Regina. Podaż jest mała, a kupujący chcą dalej handlować czereśniami, jednak niechętnie godzą się na wyższe ceny w hurcie.

– W tym tygodniu zrywamy odmianę Staccato. W przypadku bardzo dobrej jakości sprzedaje owoce za około 15,00 zł/kg i to satysfakcjonująca cena. Teraz sprzedaż jest płynna, choć w drugiej połowie czerwca ceny były niskie – mówi nam Marcin Siennicki, sadownik spod Grójca.

Jak dodaje, czereśnie topowej jakości spod osłon to dziś stawki około 18,00 – 20,00 zł/kg. Natomiast najniższa jakość to ceny około 10,00 zł/kg. Do poziomu 12,00 – 16,00 zł/kg wzrosły ceny importowanych czereśni. Podobnie jak w przypadku truskawek podaż znacząco zmniejszyła się w stosunkowo krótkim czasie.

Czereśnie z chłodni

Wraz ze wzrostem cen, na rynku pojawiają się sadownicy, którzy zdecydowali się na przetrzymanie owoców w chłodniach. To coroczna praktyka, aby nie sprzedawać w okresie największej podaży. W tym segmencie dominuje dziś przede wszystkim Regina. Pamiętajmy, że owoce z chłodni zawsze będą nieco tańsze od świeżych. Również popyt na nie będzie nieco niższy, gdy w ofercie będą owoce zerwane z drzew przed kilkunastoma godzinami. Jednak w tym sezonie to i tak lepsze niż sprzedaż po 10,00 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here