Niedobory wody coraz bardziej widoczne. W prognozach brakuje opadów

susza

Wysokie temperatury i brak opadów mogą skończyć się tylko w jeden sposób. W Polsce na lżejszych glebach już brakuje wody. Dziś najbardziej cierpią zboża…

Jeszcze w lutym i marcu informowaliśmy o dostatku opadów i rosnącym poziomie wód gruntowych. Jeśli chodzi o start wegetacji wody nie brakowało zbożom, sadom i pozostałym uprawom. Pogoda ma jednak inne plany. Obecnie w Polsce notowane są znaczące niedobory wody na lekkich glebach.

Najbardziej cierpią dziś zboża w Wielkopolsce, na Kujawach i w województwie łódzkim. Niedobory wody tak szybko nie dotykają sadów. Niemniej to tylko kwestia czasu, gdy narastający brak opadów wpłynie na drzewa owocowe.

W zagłębiu grójeckim ostatnio padało 3 tygodnie temu. Od tamtej pory notujemy temperatury na poziomie około 20 stopni Celsjusza. W długoterminowych prognozach nie widać na razie opadów. W sadach i na plantacjach systematycznie włączane są systemy nawodniania.

Rolnicy z centralnej i zachodniej części kraju informują o sytuacji w mediach społecznościowych. Zboża na lekkich glebach są już w bardzo złej kondycji. Rzetelną i pełną ocenę zjawiska poznamy w pierwszym raporcie puławskiego IUNG-u, który ukaże się już za kilka dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here