Niemcy zebrali w tym sezonie niemal równy milion ton jabłek

jabłka deserowe

Jabłka są nadal najpowszechniej uprawianym owocem w Niemczech. Według najnowszych danych statystycznych całkowite zbiory w 2021 roku wyniosły około 1 miliona ton.

Niemiecka produkcja od wielu lat oscyluje wokół 1 miliona ton. Zdaniem ekspertów wzrost kosztów produkcji i nasilający się niedobór siły roboczej ma sprawić, że produkcja w najbliższych latach będzie spadać. Niemniej, jak dotąd jest dosyć stabilna. Jednak 764 500 ton jabłek deserowych to za mało dla 83 milionów Niemców. Kraj nie jest pod tym względem samowystarczalny i jest największym importerem jabłek na świecie pod względem ich wartości. 

Nieco ponad trzy czwarte (76,1%) niemieckiej produkcji jabłek została przeznaczona na rynek deserowy. 22,8% trafiło do przetwórstwa. Zostały z nich wyprodukowane soki i koncentraty jabłkowe, a także cydr. Pozostałe 11 500 ton wykorzystano na własne potrzeby, były to straty magazynowe i tonaż, który z różnych powodów nie został wprowadzony do obrotu. Łącznie w Niemczech zebrano 1 004 700 ton jabłek.

Największe znaczenie w uprawie jabłek mają dwa zagłębia sadownicze, Altes Land (Dolna Saksonia i Hamburg) oraz Jezioro Bodeńskie (Badenia-Wirtembergia). Najwięcej jabłek zebrano właśnie w Badenii-Wirtembergii – 344 900 ton, a następnie w Dolnej Saksonii z 291 100 ton. Tegoroczne zbiory było 0 1,8% niższe niż przed rokiem. 

źródło: destatis.de

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here