Nieprawdopodobne nasadzenia jabłoni według ARiMR

młody sad

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w samym tylko powiecie grójeckim przybyło w rok aż 10 248 hektarów jabłoni. Czy jest to możliwe?

Według rejestru upraw ARiMR w powiecie grójeckim w 2020 roku uprawiano jabłonie na powierzchni 14 452 hektarów. Z kolei w 2021 aż na 24 700 hektarach. Oznacza to aż 70% wzrost. Czy to możliwe? Takie tempo nasadzeń zapewne widzielibyśmy przysłowiowym „gołym okiem”, a nowe sady musiałyby powstawać w każdej miejscowości na dużą skalę.

Zakładając, że są to sady karłowe w zagęszczeniu 3000 drzewek na hektarze, otrzymujemy zawrotne 30 milionów drzewek. Tyle materiału szkółkarskiego musieliby kupić i zasadzić sadownicy z jednego tylko powiatu grójeckiego. Pamiętajmy, że całkowita produkcja drzewek jabłoni w Polsce w 2017 roku była szacowana (przez Instytut Sadownictwa w Skierniewicach) na około 35 milionów sztuk. Z czego 25 milionów sztuk wyjeżdżało na eksport.

Aby zobrazować areał 10 000 hektarów przygotowaliśmy specjalną mapę powiatu grójeckiego. Narysowany kwadrat ma wymiary 10 na 10 kilometrów. Daje to kwadrat o powierzchni 10 000 hektarów.

Zakładając prawdziwość danych, osoby postronne mogą się zdziwić ponieważ liczby pokazują ogromny wzrost powierzchni upraw jabłoni. Ponadto zsumowanie gatunki sadownicze nie są równe danym z rubryki „sady”. Powierzchnia sadów ogółem pokazuje spadek nasadzeń, a zsumowanie gatunków sadowniczych z kolei ich wzrost. Rejestr danych nie wyjaśnia także, w jaki sposób zliczane są dane, trudno więc na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy dane są rzeczywiste.

Kolejna kwestia to rażąca różnica areałów sadów jabłoniowych względem GUSu. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku jabłonie uprawiano na 176 106 hektarach. Według ARiMR sady zajmowały w Polsce w 2020 roku 103 008 hektarów, natomiast jabłonie zaledwie 56 674 hektarów. Skąd tak ogromne rozbieżności między danymi każdego z urzędów?

Wysłaliśmy również zapytanie do samej Agencji. Mamy nadzieję, że to po prostu błąd. Niemniej, nie powinien mieć miejsca przy tak istotnych i newralgicznych danych.

mapa powiatu

źródło: arimr.gov.pl

2 KOMENTARZE

  1. Po prostu nie uwzględnili wymiany starych na nowe i importu drzewek.
    Przyjęło,że sadzone jest na Nowiźnie i stąd te banialuki

  2. W zeszlym roku do wnioskow obszarowych nie było obowiązku wpisywania upraw jeśli ktoś nie miał 15 ha gruntów ornych. Domyślam się że wielubsadowników nie ma tylu. WIekszość sadów była zaderlarowana jako „uprawa JPO”. Porownanie tych danych rok do roku nie ma sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here