Niespotykana presja ze strony Pseudomonas. Zbiory gruszek na Zachodzie będą mniejsze

zawiązki pseudomonas

Lokalne przymrozki, częste wiosenne gradobicia, a teraz presja ze strony chorób bakteryjnych. Sezon 2024 jest wyjątkowo trudny dla producentów gruszek na zachodzie Europy.

Obecnie sadownicy w Beneluksie zwracają uwagę na dużą presję ze strony bakterii Pseudomonas syringae. W belgijskich mediach spotkamy się różnymi opiniami. Część sadowników twierdzi, że będą to najniższe zbiory gruszek od 40 lat. Na portalach branżowych nie ma aż tak zdecydowanych prognoz. Holendrzy tradycyjnie niedużo mówią o problemach.

Z kolei wyważone głosy mówią o presji Pseudomonas, która była dotąd niespotykana w belgijskich sadach. Nie brakuje również opinii, że z powodu bakterii, zbiory będą mniejsze o połowę od ubiegłorocznych. Niezależnie od dokładnej skali strat jakie wystąpią, problem jest bardzo poważny.

Przyczyną tak dużej presji są częste wiosenne gradobicia. Bakteria dzięki licznym ranom i sprzyjającym warunkom szybko się rozmnożyła. Obecnie największa presja dotyczy młodych sadów oraz kwater, gdzie wystąpiły najsilniejsze gradobicia. Do zbiorów coraz bliżej. Sadownicy w Belgii wyliczają, że rozpoczną je już około 14 – 15 sierpnia.

źródło: www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here