Niewykluczone, że ceny jabłek deserowych wzrosną pod koniec tego sezonu?

jabłka przemysłowe

Ceny koncentratu jabłkowego są najwyższe od rekordowych cen z przymrozkowego sezonu 2017/2018. Eksperci Banku PKO BP nie wykluczają także większej dynamiki wzrostów cen jabłek deserowych pod koniec tego sezonu.

Z danych GUS-u wynika, że rośnie eksport koncentratu soku jabłkowego z Polski. W okresie od lipca do lutego(2023) zwiększył się on o 15% rok do roku. Nie zapominajmy, że jakaś część tego świetnego wyniku to zasługa reeksportu tańszego koncentratu z Ukrainy.

Z jednej strony polscy przetwórcy skorzystali na zmniejszeniu dostaw z Chin, które ograniczyły produkcję soku z uwagi na niższe zbiory jabłek. Z drugiej strony, zwiększona konkurencja z Ukrainy, Mołdawii czy też Turcji ogranicza dynamikę sprzedaży zagranicznej z Polski.

Niski poziom zapasów nie wyklucza przyspieszenia dynamiki cen jabłek deserowych na koniec sezonu 2022/23. Jako istotną przyczynę, analitycy wskazują zniesienie białoruskiego embarga na 3 miesiące. Czynnikiem wpływającym na zmienność cen będzie również oczekiwany poziom produkcji w 2023. Po ostatnich przymrozkach notowane są lokalne straty w plonie. Niemniej nie są na tyle duże, żeby w istotny sposób ograniczyć plonowanie w skali kraju. Zdecydowanie większy wpływ może mieć natomiast słabe lub przeciętne kwitnienie jabłoni, które w wybranych odmianach bardzo negatywnie zaskakuje.

 

ceny koncentratu

źródło: Agro Nawigator Banku PKO BP 1/2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here