Nowy wymiar produkcji – drzewka typu BIBAUM® i nowe odmiany czereśni

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

czereśnie na bibaum

Od ponad 12 lat firma Vivai Mazzoni z siedzibą w Ferrarze (Włochy) produkuje drzewka czereśni typu BIBAUM® (dwuprzewodnikowe). Produkcja ta jest wciąż udoskonalana, aby dostarczać materiał szkółkarski coraz lepszej jakości, drzewka wchodzące szybciej w pełnię owocowania, przy zachowaniu wysokiej jakości plonu i minimalizacji kosztów produkcji.

Drzewka czereśni typu BIBAUM®, zarówno jednoroczne, jak i typu knip, cieszą się dużym powodzeniem we wszystkich głównych obszarach uprawy czereśni we Włoszech i Europie. Sukces ten, jak wykazały badania w najbardziej renomowanych europejskich ośrodkach doświadczalnych, wynika z wysokiej ich produktywności oraz wyjątkowej jakości i wielkości plonu, jaki drzewka BIBAUM® są w stanie osiągnąć.

Zakładanie sadów z drzewami o wyjątkowo wąskich koronach, gwarantuje bardzo dobre doświetlenie roślin, co przekłada się wprost na jakość i wyrównany plon, także dzięki zmniejszonej odległości wyrastania owoców od przewodnika. Ponadto prowadzenie drzew w tej formie (ściany owoconośnej) niesie ze sobą niezliczone korzyści w zakresie redukcji kosztów, dzięki możliwości lepszego zmechanizowania uprawy (np. cięcia drzew), zwiększonej efektywności zabiegów fitosanitarnych oraz znacznemu obniżeniu kosztów zbioru owoców (są one łatwo dostępne dla rwacza na całej ścianie owoconośnej, zbiór jest znacznie szybszy i łatwiejszy, co z pewnością wpływa także na jakość owoców).

Zalecana rozstawa sadzenia to 1,50 m między roślinami i 3,50 m między rzędami, z możliwością zmniejszenia odległości między roślinami do 1,20 m dzięki zastosowaniu nowych podkładek karłowych.

Na przestrzeni lat Vivai Mazzoni rozszerzyła również swoją ofertę odmianową. Oprócz dobrze znanych już ‘Kordii’, ‘Reginy’ i ‘Schneidera’, oferuje takie odmiany jak: NimbaCOV (-5 ‘Burlat’)*, Pacific RedCOV (+5 ‘Burlat’), Royal Lafayette® (+13 ‘Burlat’), Areko® (-3 ‘Kordia’), Royal HelenCOV (+5 ‘Kordia’), a także wiele innych. Odmiany te pochodzą z największych na świecie programów hodowlanych i zostały wybrane przez techników Vivai Mazzoni ze względu na ich produktywność, wielkość i smak owoców oraz odporność na patogeny i zaburzenia fizjologiczne (m.in. pękanie).

Obecnie celem Vivai Mazzoni jest możliwość zastosowania całej wiedzy zdobytej przez lata pracy z drzewkami BIBAUM® do zakładania coraz bardziej zmechanizowanych, łatwych w zarządzaniu, tanich i wysoce produktywnych sadów. Aby osiągnąć ten cel, założono już kilka sadów w systemie wieloprzewodnikowym, a uzyskane efekty przekraczają wszelkie oczekiwania.

Począwszy od 2023 roku Szkółka Mazzoni zwiększyła również swoją obecność w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem – Piotrem Nowak.

Reprezentant firmy
na terenie Polski:
Piotr Nowak
+48 606 758 698,
nowak.p@rtrading.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here