O współpracy międzynarodowej

Targi INTERPOMA w Bolzano po raz kolejny stały się okazją do spotkania współpracujących ze sobą organizacji spółdzielczych sektora owoców i warzyw z Włoch, Hiszpanii, Francji oraz Belgii i Holandii. W tym roku po raz pierwszy do tej współpracy dołączył  Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.


W piątek, 25 listopada br., w formule „okrągłego stołu” przedstawiciele organizacji z sześciu państw dyskutowali o głównych problemach i priorytetach dostępu do rynku i promocji w krajach trzecich w kontekście rosyjskiego embarga. Delegacjom z poszczególnych krajów przewodniczyli: Philippe Appeltans – sekretarz generalny Association of Belgian Horticultural Cooperatives, przewodniczący Grupy Roboczej Owoce i Warzywa w COPA-COGECA (Belgia), Magali Filuhe – dyrektor FELCOOP (Francja), Paula Kreisler – dyrektor Comitè Sectorial Cooperativas Agroalimentarias (Hiszpania), Richard Schouten – dyrektor DPA (Holandia), Witold Boguta – prezes KZGPOiW (Polska), Davide Vernocchi – koordynator Sektora Owoców i Warzyw w Alleanza Cooperative Italiane (Włochy).

W składzie polskiej delegacji znajdowali się też: Hubert Woźniak – wiceprezes Zarządu KZGPOiW oraz Dominik Woźniak, dzięki którego kontaktom w ramach WAPA, udało się Związkowi nawiązać współpracę najpierw z organizacją włoskich spółdzielców owoców i warzyw, a następnie z pozostałymi organizacjami, które już wcześniej ze sobą współpracowały.

Współpraca ta odbywa się niejako w dwóch strukturach: jedną stanowią Włochy, Francja i Hiszpania, a od tego roku również Polska (po spotkaniu w Paryżu, 3 maja), druga struktura, mniej ścisła, jest poszerzona o Belgię i Holandię. Istotą tej współpracy, przy całej świadomości gospodarczego konkurowania ze sobą, jest tworzenie wspólnego lobby wobec instytucji europejskich i działanie na rzecz tworzenia, jak najlepszych warunków funkcjonowania zorganizowanych producentów na rynku.

Efektem spotkania w Bolzano będzie wspólne przesłanie do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz ministrów rolnictwa, dotyczące problemów oraz proponowanych sposobów ich rozwiązywania. 

W sobotę, 26 listopada uczestnicy spotkania odwiedzili spółdzielnię MELINDA, gdzie zapoznali się m.in. nowatorskim sposobem wykorzystania tuneli po pozyskaniu dolomitu do wybudowania chłodni do przechowywania jabłek. Wizyta zakończyła się krótkim zwiedzeniem jednego z zakładów sortująco-pakujących spółdzielni.

za: materiały KZGPOiW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here