Obniżka VAT: Zryczałtowany zwrot podatku bez zmian

jablka w polsce

Za dwa tygodnie wchodzą w życie nowe przepisy obniżające stawki podatku VAT. Zerową stawką będą objęte między innymi nawozy i żywność. W związku z tym wśród sadowników pojawiało się wiele pytań i niepewności. 

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że nie ulega zmianie 7%-owa stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych. Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą nadal otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7%.

Z związku z nowymi przepisami zachodziły liczne obawy o stawkę i sam zwrot podatku. Sadownicy często pytali na forum publicznym jak rząd ma zamiar rozwiązać tę kwestię. Jak się okazuje nie będzie żadnych zmian. Podobne obawy mają miejsce odnośnie rynku nawozów. Zdaniem sceptyków wprowadzona na 6 miesięcy obniżka VAT-u nie wpłynie na ceny nawozów wobec stałej narracji producentów i dystrybutorów o nadchodzących podwyżkach cen i braku dostępności.

Równocześnie ministerialny komunikat informuje: Bezpośrednie zmniejszenie kosztów produkcji rolnej w okresie od 1 lutego do 31 lipca zapewni obniżenie w tym okresie do 0% stawki podatku VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych), a pośrednio – obniżenie VAT na energię i niektóre surowce energetyczne.

źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here