Obwód grodzieński Białorusi otrzymał zakaz eksportu gruszek do Rosji

gruszki

Od 21 października 2020 roku Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rossielkhoznadzor zakazuje dostaw świeżych gruszek eksportowanych i (lub) produkowanych w obwodzie grodzieńskim Białorusi na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Środek będzie obowiązywał do czasu negocjacji ze stroną białoruską i wyjaśnienia przyczyn częstych prób importu do Rosji gruszek pochodzących z krajów, w stosunku do których stosowane są specjalne środki zakazujące dostaw, pod przykrywką produktów białoruskich. 

16 października 2020 r. Rossielchoznadzor przeprowadził kontrolę fitosanitarną partii gruszek odmiany Konferencja o łącznej objętości 19 ton w magazynie Alpha-Trans Terminal LLC (obwód smoleński). Produkty zostały sprowadzone do Rosji z Białorusi wraz ze świadectwem fitosanitarnym wydanym przez Państwową Instytucję „Główny Państwowy Inspektorat Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin” Republiki Białoruś.

Producentem gruszek zgodnie z wydanym świadectwem fitosanitarnym jest gospodarstwo Nyunko RA zlokalizowana w obwodzie szczucińskim obwodu grodzieńskiego na Białorusi. 19 października 2020 roku właściwy departament Białorusi potwierdził autentyczność dokumentu i fakt jego wydania.

Jednak podczas oględzin przedziału ładunkowego pojazdu stwierdzono, że na każdej skrzyni znajdują się ślady usunięcia oznaczenia. Na trzech pudełkach znaleziono etykiety, które wskazują, że krajem pochodzenia gruszek jest Rzeczpospolita Polska.

Pomimo zapewnień strony białoruskiej o legalności dostarczanych do Rosji produktów, wcześniejsze kontrole Rossielchoznadzoru pokazały coś przeciwnego: białoruskie przedsiębiorstwa nie są technicznie zdolne do wyprodukowania takiej ilości produktów, które trafiają do Rosji. Rossielchoznadzor po raz kolejny wyraża ogromne zaniepokojenie brakiem skutecznej kontroli Państwowej Instytucji „Główny Państwowy Inspektorat Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin” nad wydawaniem świadectw fitosanitarnych dla towarów przeznaczonych do dostawy do Rosji. 

Źródło:Rossielchoznadzor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności